اسرائیل از حمله مجدد جمهوری اسلامی به زیرساخت‌های سایبری این کشور خبر داد

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۱۷

اداره ملی سایبری اسرائیل با انتشار اطلاعیه‌ای از حمله سایبری دوباره جمهوری اسلامی به زیرساخت‌های فن‌آوری اطلاعات، آب و انرژی این کشور خبر داد. مقام‌های اسرائیلی گروه هکری موسوم به «پلونیوم» را که به وسیله وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی اداره می‌شود، مسوول این حملات معرفی کرده‌اند.

در بیانیه منتشر شده، به همکاری مشترک جمهوری اسلامی و لبنان برای اجرای این حملات سایبری اشاره شده است.

به گفته اداره ملی سایبری اسرائیل، جمهوری اسلامی در پی این حملات به دنبال جمع‌آوری اطلاعات و انجام عملیات تخریبی علیه زیرساخت‌های این کشور بوده است.

گروه پلونیوم با بهره‌برداری از رخنه‌های امنیت عمومی، دست به این حملات زده است.

اسرائیل تاکید کرد تا کنون هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن این حمله‌ها شناسایی نشده‌اند.

جزییات گزارش منتشر شده نشان می‌دهد مهاجمان در این حملات برای ارتباط بین ابزارهای مخرب خود از شرکت‌های سرویس‌دهنده خدمات وی‌پی‌ان و شرکت‌های خدمات ابری به ویژه سرویسی به نام «پی‌کلاود» (PCloud) استفاده کرده‌اند.

اداره ملی سایبری اسرائیل با انتشار برخی شناسه‌های فنی از مجموعه‌های فعال در این کشور خواست تا اجرای اقدامات امنیتی سازمانی را جدی بگیرند و در صورت شناسایی موارد مشکوک، مقام‌های این اداره را مطلع کنند.

این اداره آبان امسال نیز با انتشار اطلاعیه‌ای هشدار‌آمیز از وجود یک بدافزار ایرانی در زیرساخت‌های ارتباطی این کشور خبر داده بود.

هدف این بدافزار، حذف و تخریب داده‌های موجود در سیستم‌های سایبری اسرائیل اعلام شد.

سال گذشته برخی شرکت‌های فعال در حوزه امنیت سایبری مانند مایکروسافت و ای‌ست گزارش‌های متعددی درباره حمله گروه پلونیوم به بیش از ۲۰ سازمان فعال در حوزه‌های دولتی، بهداشت و درمان، مهندسی، فن‌آوری اطلاعات، رسانه، خدمات اجتماعی، بیمه و بازاریابی در اسرائیل منتشر کردند.

حمله‌های این گروه بیشتر بر اهداف اسرائیلی متمرکز بوده است.

مایکروسافت در گزارش فنی خرداد سال گذشته خود تاکید کرد اعضای گروه پلونیوم در لبنان مستقرند اما حملات آن‌ها با هماهنگی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود.

این گروه پیش‌ از این نیز در بخشی از حملات خود از خدمات ابری شرکت‌های مختلف مانند سرویس «وان‌درایو» مایکروسافت، «دراپ‌باکس» و «مگا» استفاده کرده است.

با آغاز جنگ در غزه و رویارویی حماس و اسرائیل، تعداد حمله‌های سایبری انجام شده علیه این کشور به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

اداره ملی سایبری اسرائیل در هفته سوم جنگ جاری از انجام ۴۰ حمله سایبری علیه مجموعه‌های ارائه‌دهنده خدمات ذخیره‌سازی ابری در این کشور خبر داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.