هشدار اسرائیل درباره وجود بدافزار ایرانی در زیرساخت اینترنت این کشور

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۲

اداره ملی سایبری اسرائیل با انتشار اطلاعیه در وب‌سایت خود نسبت به وجود یک بدافزار ایرانی در زیرساخت اینترنتی این کشور هشدار داد.

در متن این اطلاعیه به کشف بدافزاری از نوع «وایپر» متعلق به «یک گروه مهاجم ایرانی» اشاره شده است. وایپر (Wiper) نوعی از بدافزار است که به حذف داده‌های موجود در سیستم قربانی می‌پردازد. این نوع بدافزارها در حمله‌های باج‌افزاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اداره ملی سایبری اسرائیل شناسه‌های فنی این بدافزار را با هدف مقابله دستگاه‌های این کشور با این حمله به طور عمومی منتشر کرده است. این نهاد تاکید کرده انتشار این شناسه‌ها ممکن است در شناسایی یا جلوگیری از نفوذ گروه هکری ایرانی به زیرساخت‌های این کشور کمک کند.

این چندمین حمله شناسایی شده از سوی جمهوری اسلامی علیه مواضع اسرائیل در یک ماه اخیر است. هکرهای وابسته به نظام در هفته‌های گذشته بارها تلاش کرده‌اند تا با شیوه‌های مختلف سازمان‌ها و شرکت‌های اسرائیلی را مورد نفوذ خود قرار دهند.

در روزهای گذشته شرکت‌های امنیت سایبری مختلف گزارش‌های فنی متعددی درباره حملات یاد شده منتشر کرده‌اند. در یکی از این نمونه‌ها، شرکت «کراود استرایک» از حمله سایبری گروه هکری «بچه گربه‌های دلربا» به سازمان‌های اسرائیلی فعال در بخش‌های فناوری، ترابری و حمل و نقل خبر داد.

کمی پیشتر از آن شرکت امنیت سایبری «دیپ اینستینکت» از حمله گروه «مادی واتر» به دو نهاد این کشور خبر داده بود.

دوشنبه هفته پیش نیز گزارشی درباره حمله هکری یک گروه وابسته به جمهوری اسلامی به سازمان‌های آموزشی و فناوری اسرائیل منتشر شده بود. در این حمله نیز هکرهای ایران از بدافزار وایپر برای حذف اطلاعات رایانه‌های تحت نفوذ استفاده کرده بودند.

تیر ماه گذشته گابی پورتنوی، رئیس اداره ملی سایبری اسرائیل در سخنرانی خود در کنفرانس هفته سایبری دانشگاه تل‌آویو در واکنش به حملات سایبری جمهوری اسلامی علیه این کشور گفته بود ایران بهای این حملات را خواهد پرداخت.

برخی کارشناسان باور دارند درگیری فعلی اسرائیل در جنگ حماس ممکن اوضاع امنیت سایبری این کشور را شکننده کند. با این حال شرکت مایکروسافت در تحلیل خود از اخبار منتشر شده درباره حملات سایبری گروه‌های ایرانی به اسرائیل، بسیاری از این ادعاها را نوعی بزرگ‌نمایی توصیف کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

کلید واژگان خامنه‌ای
جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

شنیداری

پادکست‌ها