یک رسانه عربستان سعودی: اسرائیل به تاسیسات نظامی حوثی‌ها در یمن حمله کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۱۰

به دنبال وقوع یک انفجار بزرگ در نزدیکی صنعا، یک رسانه عربستان سعودی اعلام کرد اسرائیل یک انبار موشکی حوثی‌ها را هدف حمله هوایی خود قرار داده است.

شبکه تلویزیونی الحدث عربستان سعودی روز جمعه ۱۰ آذر گزارش داد اسرائیل یک مرکز نظامی متعلق به شبه‌نظامیان شیعه حوثی، مورد حمایت جمهوری اسلامی را در صنعا هدف حمله قرار داد.

صنعا پایتخت یمن است که در سال‌های گذشته به دست شبه‌نظامیان حوثی تصرف شده است.

روز پنج‌شنبه ۹ آذر یک انفجار در یک مرکز نظامی در صنعا گزارش شده بود.

مقامات حوثی حمله به انبارهای اسلحه خود را تکذیب کردند.

یک مقام ارشد حوثی گفت که حادثه مورد نظر ناشی از انفجار یک پمپ بنزین و مهمات قدیمی باقی‌مانده از درگیری‌های پیشین بوده و درختان خشک را به آتش کشیده است.

به گزارش الحدث، انفجاری که در صنعا مشاهده و شنیده شده، در یک منطقه نظامی محصور این شهر بوده.

گزارش شده که این منطقه انبار موشک و پهپادهای تحت کنترل حوثی‌ها بوده است.

حوثیان یمنی مورد حمایت جمهوری اسلامی در هفته‌های پس از آغاز جنگ در غزه، موشک‌ها و پهپادهایی را به سمت شهر ساحلی ایلات در جنوب اسرائیل شلیک کردند.

این شبه‌نظامیان به کشتی‌های باری و یک نفت‌کش مرتبط با شرکت‌های اسرائیلی نیز حمله کردند.

کشتی «گلکسی لیدر» روز شنبه ۲۷ آبان در حال حرکت از ترکیه به سمت هند بود که در جنوب غربی جده عربستان سعودی آفلاین شد و حوثی‌های یمن از ربودن آن خبر دادند.

در واکنش به این حادثه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، جمهوری اسلامی را «هم‌دست» حوثی‌ها در این اقدام دانست.

یک شرکت خدمات حمل و نقل اسرائیل اعلام کرده کشتی‌های این کشور برای جلوگیری از خطرهای احتمالی، به مسیرهای طولانی‌تر کشتیرانی منحرف خواهند شد اما این تغییر مسیر، سفر آن‌ها را طولانی‌تر می‌کند و قیمت‌های حمل و نقل را بالاتر می‌برد.

روز پنج‌شنبه، حوثی‌ها بار دیگر تهدید کردند به اسرائیل حمله می‌کنند.

سخنگوی این گروه در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد در صورت از سر گرفته شدن «تجاوزات به غزه»، آماده‌اند تا فعالیت‌های نظامی خود را علیه اسرائیل از سر بگیرند.

جمهوری اسلامی نقش داشتن در حملات نیروهای نیابتی خود علیه اسرائیل را تکذیب و اعلام کرده است که این گروه‌ها به طور مستقل تصمیم می‌گیرند.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی بارها به جمهوری اسلامی نسبت به گسترش جنگ در خاورمیانه از طریق نیروهای نیابتی‌اش هشدار داده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.