تیراندازی در غرب افغانستان؛ ۶ نفر از جمله ۲ روحانی هزاره کشته شدند

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۱۰

ظهر روز جمعه ۱۰ آذر بر اثر یک تیراندازی در غرب افغانستان، دست‌کم شش شهروند کشته شدند. بر اساس گزارش‌ها، صدها نفر در مراسم تشییع کشته‌شدگان که شامل دو شخصیت مذهبی اقلیت هزاره بودند، شرکت کرده و شعارهای اعتراضی سر دادند.

افغانستان‌اینترنشنال به نقل از منابع آگاه نوشت افراد مسلح ناشناس به سرنشینان یک سه‌چرخه در منطقه جبرئیل هرات که شهرک شیعه و هزاره‌نشین است، حمله کردند.

ساکنان این وسیله نقلیه در حال بازگشت از مراسم چهلم یک روحانی هزاره به نام عیدمحمد اعتمادی بودند که اخیرا از سوی افرد مسلح ناشناس در منطقه خوش‌رود ولسوالی انجیل هرات تیرباران شده بود.

به گفته منابع آگاه، سرنشینان مسلح یک موتورسیکلت، آنان را متوقف کردند و سپس به رگبار بستند که در پی آن شش نفر از جمله چهار زن کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

محمد‌تقی صادقی، «امام مسجد رسول اعظم هرات» و محمد‌محسن حامدی، «امام مسجد حضرت ابوالفضل هرات»، دو روحانی شیعه‌ای بودند که در این حمله مسلحانه کشته شدند.

منابع مطلع به افغانستان‌اینترنشنال گفتند هدف حمله، این دو نفر بودند.

عارف رحمانی، نماینده پیشین پارلمان افغانستان این حمله را ادامه «ترورهای سریالی نسل‌کشانه» مردم هزاره خواند و گفت این اقدامات در راستای پاک‌سازی قومی و آواره‌سازی هزاره‌هاست.

هیچ گروهی تاکنون مسوولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است و مقامات طالبان نیز جزییاتی در مورد ماهیت حمله ارائه نکرده‌اند.

برخی رسانه‌ها نوشتند ساکنان محلی هزاره در پی این رویداد، تظاهراتی اعتراضی برگزار کردند.

حدود یک هفته پیش و در روز دوم آذر نیز دو عضو شورای علمای شیعه هرات به نام‌های رجب اخلاقی و خادم حسین هدایتی در حمله افراد مسلح ناشناس کشته شدند.

شاهدان به افغانستان‌اینترنشنال گفتند مردان مسلح موتوسوار در شهرک جبرئیل به سوی این دو نفر آتش گشودند.

اخلاقی و هدایتی، دو روحانی از ساکنان ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور در غرب افغانستان بودند.

طی حدود یک‌ ماه و نیم گذشته، دست‌کم چهار روحانی هزاره در هرات کشته شده‌اند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور افغانستان پیش‌تر گفته بود خبر «بسیار نگران‌کننده» ترور دو روحانی شیعه در هرات را بررسی می‌کند.

ریچارد بنت خواستار تحقیقات مستقل مطابق با معیارهای بین‌المللی درباره این حادثه و مجازات عاملان آن شده بود.

به رغم ادعای طالبان در مورد تامین امنیت، تهدیدات امنیتی به‌خصوص برای هزاره‌ها همچنان رو به افزایش است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها