امارات متحده عربی یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان را افتتاح کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۲۶

دو هفته مانده به برگزاری کنفرانس سازمان ملل متحد درباره تغییرات اقلیمی، امارات متحده عربی نیروگاه خورشیدی الظفره را که یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان توصیف شده است، افتتاح کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، این نیروگاه که در وسط بیابان و در ۳۰ کیلومتری جنوب ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی قرار دارد، به عنوان «بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی تک‌سایتی در جهان» شناخته می‌شود.

۶۰ درصد این نیروگاه متعلق به شرکت‌های دولتی اماراتی است و ۴۰ درصد دیگر آن متعلق به یک شرکت چینی و یک شرکت فرانسوی.

هم‌زمان امارات متحده عربی قصد دارد تا سال ۲۰۲۷ تولید نفت خام خود را از حدود سه میلیون بشکه در روز به پنج میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

این کشور در ماه ژوییه گذشته متعهد شد منابع انرژی‌های تجدیدپذیر خود را طی هفت سال آینده سه برابر کند.

به گفته مدیران پروژه نیروگاه خورشیدی الظفره امارات، پانل‌های فتوولتاییک که در مساحتی بالغ بر ۲۱ کیلومتر مربع نصب شده‌اند، ظرفیت تولید انرژی مورد نیاز ۱۶۰ هزار خانه را دارند.

برونو بنساسون، مدیر‌عامل شرکت فرانسوی ای‌دی‌اف، از سرمایه‌گذاران این پروژه، به خبرگزاری فرانسه گفت که این نیروگاه به جلوگیری از انتشار حدود دو میلیون تن گازهای گلخانه‌ای در سال کمک می‌کند.

به گفته چارلز بای، رییس شرکت چینی ژینکو پاور، این میزان کاهش گازهای گلخانه‌ای معادل حذف ۸۰۰ هزار خودرو از جاده‌هاست.

عبدالعزیز العبیدی، از مدیران شرکت اماراتی مصدر، از سرمایه‌گذاران نیروگاه الظفره گفت که چهار میلیون پنل خورشیدی دو طرفه، متحرک و تمیز شده به وسیله ربات‌ها در این نیروگاه، مجهز به فن‌آوری‌هایی هستند که بازده آن را در مقایسه با نیروگاه‌های خورشیدی معمولی حدود ۲۰ درصد افزایش می‌دهند.

این شرکت انرژی‌های تجدیدپذیر به وسیله سلطان الجابر که رییس یک شرکت نفت و مدیر کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه تغییرات آب و هوایی است، اداره می‌شود.

امارات متحده عربی وعده داده تا سال ۲۰۵۰ به وضعیت «کربن صفر» دست یابد. سیاستی که تنها به انتشار گازهای گلخانه‌ای در داخل امارات متحده عربی مربوط می‌شود و صادرات حامل‌های انرژی فسیلی را از این کشور شامل نخواهد شد.

این سیاست مورد انتقاد برخی سازمان‌ها و فعالان محیط زیستی قرار گرفته و آن را «ناکافی» دانسته‌اند.

منتقدان معتقدند امارات متحده عربی می‌خواهد تولید سوخت‌های فسیلی خود را افزایش دهد که عامل گرمایش جهانی است.

کنفرانس سازمان ملل متحد درباره تغییرات اقلیمی از ۳۰ نوامبر تا ۱۲ دسامبر در دوبی برگزار می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.