اعلام تحریم‌های جدید آمریکا و بریتانیا برای قطع مسیرهای تامین مالی حماس

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را به منظور قطع مسیرهای تامین مالی گروه حماس وضع کردند. آنتونی بلینکن با اشاره به این تحریم‌ها به نقش جمهوری اسلامی در پشتیبانی از گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی پرداخت و گفت تهران از طریق ارسال تسلیحات و انتقال منابع مالی به این گروه‌ها کمک می‌کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به تحریم‌های جدید واشینگتن علیه حماس و جهاد اسلامی فلسطین گفت: «ما به هماهنگی با شرکا و متحدان خود برای ایجاد اختلال در کانال‌های تامین مالی تروریسم ادامه می‌دهیم.»

بلینکن درباره نقش جمهوری اسلامی در پشتیبانی از گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی گفت که تهران از طریق ارسال تسلیحات و انتقال منابع مالی به این گروه‌ها کمک می‌کند.

مقام‌های جمهوری اسلامی مکررا دست داشتن در حمله حماس علیه اسرائیل را که منجر به کشته شدن هزار و ۴۰۰ نفر شد، تکذیب کرده‌اند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز ۱۸ مهر گفت کسانی که معتقدند حملات حماس «کار غیر‌فلسطینی‌ها است، دچار محاسبه غلط شده‌اند.»

با وجود این اظهارات، الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، جمهوری اسلامی را مسوول حمله حماس به این کشور معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز در روز سه‌شنبه ۲۳ آبان، آمریکا در دور جدید تحریم‌های خود تعدادی از مقام‌های حماس و همچنین مکانیسم‌هایی را که جمهوری اسلامی از طریق آن‌ها به تامین مالی حماس و جهاد اسلامی می‌پردازد، هدف قرار داده است.

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد این کشور به همکاری با شرکای خود، از جمله بریتانیا ادامه خواهد داد تا حماس را از جمع‌آوری و استفاده از منابع مالی مورد نیاز برای ارتکاب اعمال جنایتکارانه‌اش محروم کند.

یلن با تاکید بر ضرورت هدف قرار دادن زیرساخت‌های مالی حماس به‌ویژه در عرصه بین‌المللی گفت اقدامات حماس نشان داد «تروریسم در خلا رخ نمی‌دهد».

پیش از این حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت تهران هیچ گروه یا جنگ نیابتی‌ای در منطقه ندارد.

روز سه‌شنبه بریتانیا شش نام جدید را به فهرست تحریم‌های ضدتروریستی خود اضافه کرد. در میان تحریم‌شدگان جدید بریتانیا، نام چهار فرد وابسته به حماس به چشم می‌خورد.

آمریکا و بریتانیا حماس را گروهی تروریستی می‌دانند.

با ادامه درگیری‌های شدید میان ارتش اسرائیل و شبه‌نظامیان حماس در غزه و تشدید تنش‌ها در مرز لبنان، نگرانی‌ها در مورد گسترش دامنه جنگ در منطقه شدت گرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
همسفر - فصل دوم
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها