اجرای حکم حبس هستی امیری و ضیا نبوی به تعویق افتاد

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۰

پس از مراجعه هستی امیری و ضیا نبوی دو فعال دانشجویی به واحد اجرای احکام دادسرای اوین در روز شنبه ۲۰ آبان، به آنها گفته شد حکم یک سال زندانشان اجرا نمی‌شود و پس از بررسی مجدد، تاریخ جدید اجرای حکم به آنها اطلاع داده خواهد شد.

این دو دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی به دلیل حضور در تجمع اسفندماه سال گذشته دانشجویان دانشگاه علامه در اعتراض به حملات شیمیایی و مسموم‌ کردن دانش‌آموزان در مدارس به حبس محکوم شده‌اند.

هستی امیری صبح روز شنبه در یادداشتی که پیش از معرفی خود به زندان در اینستاگرامش منتشر کرده نوشته بود: «مقابل دادسرای اوین ایستاده‌ام و به برای یک سال به زندان می‌روم تا دلتنگی را تاب بیاوریم و زندگی را از پس سختی‌های زندان کنار عزیزانمان پیروز شویم.»

ضیا نبوی نیز در پستی اینستاگرامی پیش از معرفی خود به زندان نوشته بود: «باید برای اعتراض به مسمومیت‌ها یک سال را در زندان سر کنیم. محکومیت یک سال زندان دیگری هم از اعتراض به سقوط هواپیما در اجرای احکام دارم که راستش خوش دارم به خودم بقبولانم که دلیل عدم اجرای آن تا حالا، جبران سه سال و هشت ماه حبس اضافه‌ای است که در پرونده اعتراض به محرومیت از تحصیل کشیدم.

پرونده این دو فعال دانشجویی پس از تجمع اعتراضی ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در اعتراض به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان علیه آنها گشوده شد.

آنها اواسط مردادماه امسال با حکم قاضی ایمان افشاری رییس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» هر کدام به یک سال زندان محکوم شدند. حکم آنها مدتی بعد در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

در پرونده هستی امیری علاوه‌بر اعتراض دانشجویان به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان، مواردی ازجمله دیدار او با خانواده‌ نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی و مواضعش در دفاع از حق حیات و مخالفت با مجازات اعدام نیز به چشم می‌خورد.

قاضی پرونده برای محکومیت ضیا نبوی نیز علاوه بر حضور او در تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علامه به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان، به نوشته‌هایش در حمایت از خیزش سراسری ۱۴۰۱ استناد کرده بود.

پیشتر و پس از احضار این دانشجویان برای تحمل حبس، بیش از ۱۰۰ تن از دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه علامه طباطبایی تهران در بیانیه‌ای به احکام صادر شده علیه آنها اعتراض کردند.

آنها در بیانیه خود با اشاره به اینکه اخبار مسمومیت‌های زنجیره‌ای در مدارس دخترانه همچنان گاه به گاه شنیده می‌شود، نوشتند: «مسمومیت‌های زنجیره‌ای در مدارس دخترانه نشان از اراده‌‌ای دارد که نه تنها با کسانی که امنیت مدارس دخترانه را مورد مخاطره قرار داده و در فضا رعب و وحشت ایجاد کرده، برخورد نمی‌کند که معترضان به این روند را هم سرکوب می‌کند.»

حملات شیمیایی به مدارس دخترانه از آذر ۱۴۰۱ آغاز شد و صدها مدرسه و هزاران دانش‌آموز را درگیر کرد.

جمهوری اسلامی در ماه‌های آغازین حملات شیمیایی به مدارس را انکار کرد و سپس با تقلیل ماجرا، دانش‌آموزان را مقصر این مسموم‌سازی‌ها خواند و از سوی دیگر فشار بر رسانه‌ها و فعالان مدنی را برای جلوگیری از اطلاع‌رسانی در این زمینه افزایش داد.

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران نیز قرار است دی‌‌ماه امسال در پرونده‌ای در ارتباط با اعتراضات به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان مدارس دخترانه محاکمه شود.

این پرونده در ارتباط با اعتراضات سال گذشته معلمان به مسموم‌سازی دانش‌آموزان برای او تشکیل شده است.

ضیا نبوی از فعالان سرشناس جنبش دانشجویی در دهه هشتاد است که مدت‌ها به دلیل «ستاره‌دار» شدن از تحصیل محروم بود. نبوی سال ۱۳۸۸ بازداشت و حدود ۸ سال را در زندان گذراند.

هستی امیری نیز پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مدنی خود ازجمله فعالیت‌هایش برای لغو حکم اعدام و همچنین شرکت در مراسم هشتم مارس، روز جهانی زن، سابقه بازداشت و زندانی شدن را داشته است.

امیری آخرین‌بار بهمن‌ماه ۱۴۰۱ پس از گذراندن دوران محکومیت یک سال حبس خود از زندان آزاد شده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.