امیرعبداللهیان: گسترش جنگ اجتناب‌ناپذیر است؛ ایروانی: قصد گسترش جبهه‌های جنگ را نداریم

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۹

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی تهدید کرد که «به دلیل گسترش شدت جنگ» اسرائیل و حماس در غزه، «اکنون گسترش دامنه جنگ اجتناب‌ناپذیر شده» است. این در حالی است که نماینده ایران در سازمان ملل گفت که ایران قصد گسترش جبهه‌های جنگ را ندارد.

امیرعبداللهیان شامگاه پنجشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر، این اظهارات را مطرح کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، طرفین درباره «وضعیت انسانی در غزه و تداوم حملات نظامی» اسرائیل به این منطقه گفت‌وگو کردند و خواستار «برقراری فوری آتش بس و ارسال کمک‌های انسانی مستمر برای مردم» غزه شدند.

جمهوری اسلامی از حامیان اصلی گروه شبه‌نظامی حماس به شمار می‌رود و قطر نیز روابط نزدیکی با این گروه دارد.

حماس از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان یک گروه تروریستی طبقه‌بندی شده است.

خبرگزاری رویترز نوشت که این اظهارات امیرعبداللهیان می‌تواند نگرانی‌ها را در مورد درگیری و بی‌ثباتی بیشتر در خاورمیانه افزایش دهد.

اما اظهارات امیرعبداللهیان در حالی است که امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل در گفت‌وگو با یک شبکه آمریکایی درباره گسترش احتمالی جنگ اسرائیل و حماس نیز گفت: «ایران تاکید کرده است که ما قصد گسترش این جبهه جنگی را نداریم.»

او با این حال افزود: «دیگران باید نقش خودشان را در این زمینه ایفا کنند.»

آمریکا با تلاش‌های دیپلماتیک و استقرار نیروهای دریایی در شرق مدیترانه تلاش کرده که از گسترش این درگیری‌ها به ویژه از ورود حزب‌الله لبنان به جنگی تمام عیار با اسرائیل جلوگیری کند.

تهران همچنین از حزب‌الله، گروه شبه‌نظامی لبنانی که روابط عمیقی با حماس و جهاد اسلامی دارد، حمایت می‌کند.

در هفته‌های اخیر حملات گروه‌های شبه‌نظامی و نیابتی جمهوری اسلامی به پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه افزایش یافته و پنتاگون به این حملات پاسخ داده است.

نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل گفته است که «ایران دخالتی در هیچ یک از حملات علیه نیروهای آمریکایی در منطقه ندارد.»

ایروانی افزود که میان ایران و گروه‌های شبه‌نظامی «همکاری و تشریک مساعی» وجود دارد اما ایران «دستور انجام هیچ عملیاتی» را نمی‌دهد.

پیشتر رهبر جمهوری اسلامی با وجود حمایت از حماس گفته که هیچ نقشی در حمله خونین شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل در ماه گذشته که منجر به آغاز جنگ شد، ایفا نکرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
امروز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.