وال‌استریت ژورنال: بانک‌های تسهیل‌کننده معامله توییتر با زیان ۲ میلیارد دلاری مواجهند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۰۴

با گذشت یک سال از خرید ۴۴ میلیاردی توییتر توسط ایلان ماسک، بانک‌های تسهیل‌کننده این معامله در تلاشند تا خسارت چند میلیارد دلاری وارده به ترازنامه خود را مهار کنند.

یک سال پیش هفت بانک درگیر در این معامله از جمله مورگان استنلی، بنک آو امریکا و بارکلیز برای خرید توییتر در مجموع حدود ۱۳ میلیارد دلار به ایلان ماسک، میلیاردر و کارآفرین آمریکایی وام پرداخت کردند.

در شرایط مطلوب، بانک‌ها اینگونه بدهی‌ها را خیلی زود به سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری در وال‌استریت واگذار می‌کنند. اما پس از آن که ایلان ماسک مدیریت توییتر را به عهده گرفت، علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران به این شرکت کاهش پیدا کرد. این مساله موجب شده است بانک‌ها این بدهی را در ترازنامه خود با ارزش تنزیل شده نگه دارند.

روزنامه وال‌استریت ژورنال با گزارش این موضوع به نقل از افراد مطلع می‌گوید در حال حاضر بانک‌های وام‌دهنده انتظار دارند فروش این بدهی در بازار دست کم ۱۵ درصد یا حدود ۲ میلیارد دلار به آن‌ها ضرر بزند. این موضوع به معنی زیان صدها میلیون دلاری بانک‌هایی است که سهم بزرگ‌تری در این معامله دارند.

علاوه بر مورگان استنلی، بنک آو امریکا و بارکلیز، چهار بانک بی‌ان‌پی پاریبا، سوسیته ژنرال، میزوهو بانک و گروه مالی میتسوبیشی یواف‌جی نیز در این معامله حضور دارند.

این بانک‌ها امیدوار بودند بدهی یاد شده را بتوانند تا فرا رسیدن روز کارگر در ایالات متحده به دیگر شرکت‌ها واگذار کنند اما این امیدواری راه به جایی نبرد. در بازارهای مالی، بازه پس از روز کارگر و پایان رسمی تابستان به عنوان دوره‌ای برای بازگشت مالی مناسب در نظر گرفته می‌شود.

در صورتی که شرکت توییتر که حالا به ایکس تغییر نام یافته نتواند رتبه‌سنجی اعتباری مناسبی به دست آورد، انتظار می‌رود بانک‌های وام‌دهنده حتی بیش از پیش‌بینی‌های فعلی دچار زیان شوند. بانک‌داران درگیر در این موضوع تاکید کرده‌اند مدیریت ناپایدار ایلان ماسک و کاهش درآمد تبلیغاتی ایکس در نهایت می‌تواند رتبه اعتباری این شرکت را پایین بیاورد.

از زمانی که ایلان ماسک توییتر را تصاحب کرده است هزاران نفر از نیروهای این شرکت اخراج شده‌اند. بخشی از این فرایند به دلیل کاهش هزینه‌ها و افزایش توان مالی این مجموعه برای پرداخت سود سنگین وام‌های بانکی صورت گرفته است.

لیندا یاکارینو، مدیر اجرایی ایکس پیش از این اعلام کرده بود این شرکت سال آینده به سوددهی می‌رسد.

هفت بانک وام‌دهنده به ایلان ماسک انتظار داشتند از این راه ده‌ها میلیون دلار سود کسب کنند اما حالا عدم توانایی فروش این بدهی نه تنها باعث شده کسب‌وکار وام‌دهی آن‌ها با مشکل مواجه شود، بلکه سرمایه‌گذاران خود آن‌ها را نیز از این موضوع کلافه کند

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
دنیای چین - فصل دوم

شنیداری

پادکست‌ها