اتحادیه اروپا: دروغ‌‌پراکنی در ایکس بیشتر از دیگر شبکه‌های اجتماعی است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۶

نتایج یک مطالعه انجام شده به وسیله اتحادیه اروپا نشان می‌دهد حجم محتوای دروغ‌ در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) در مقایسه با دیگر پلتفرم‌های مشابه، بیشتر است.

این مطالعه که به عنوان بخشی از دستورالعمل اتحادیه اروپا در زمینه نظارت و مقابله با انتشار محتوای نادرست در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفته، به بررسی بیش از شش هزار پست منحصر به فرد از چهار هزار و ۴۶۰ حساب کاربری در شش شبکه اجتماعی مختلف پرداخته است.

در این مطالعه محتوای پلتفرم‌های فیس‌بوک، اینستاگرام، لینکدین، تیک‌تاک، ایکس و یوتیوب در سه کشور اسپانیا، لهستان و اسلواکی مورد بررسی موشکافانه قرار داده شده است.

گزارش ۷۲ صفحه‌ای منتشر شده از نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد حدود ۴۳ درصد از پست‌های بررسی شده در شبکه اجتماعی ایکس دارای کلماتی بوده‌اند که محققان آن‌ها را جزو محتوای نادرست یا دروغ دسته‌بندی کردند.

این میزان دروغ‌پراکنی در ایکس بسیار بیشتر از دیگر شبکه‌های اجتماعی است.

در این بررسی یوتیوب کمترین محتوای نادرست را داشته است.

این گزارش از شبکه‌های اجتماعی خواسته است تا اقدامات بیشتری را برای مقابله با محتوای نادرست انجام دهند.

افزون بر این، ورا جوروا، معاون شفافیت کمیسیون اروپا هشدار داد شبکه اجتماعی ایکس مطابق با «قانون خدمات دیجیتال» باید از چارچوب‌های تعریف شده از سوی اتحادیه اروپا پیروی کند.

در سال ۲۰۱۸ شبکه اجتماعی ایکس که در آن زمان توییتر نامیده می‌شد همراه با بسیاری از شبکه‌های اجتماعی دیگر به طور داوطلبانه اجرای دستورالعمل اتحادیه اروپا در زمینه اطلاعات نادرست را پذیرفتند اما ماه می گذشته و پس از آن که توییتر به تصاحب ایلان ماسک درآمد، او تصمیم گرفت از دایره رعایت این دستورالعمل خارج شود.

هر چند ایکس نتوانسته است در گزارش منتشر شده از سوی اتحادیه اروپا که به وسیله شرکت «تراست‌لب» (TrustLab) تهیه شده نتایج مطلوبی کسب کند اما نویسندگان این گزارش تاکید کرده‌اند آمار به دست آمده ممکن است برای سایر کشورهای اتحادیه اروپا صدق نکند.

مدیران این شبکه اجتماعی هنوز واکنشی به گزارش منتشر شده نشان نداده‌اند.

اتحادیه اروپا به واسطه قانون خدمات دیجیتال قصد دارد دستورالعمل‌های داوطلبانه در زمینه مبارزه با محتوای نادرست و دروغ‌رسانی را به چارچوب‌های اجرایی تبدیل کند.

پلتفرم‌های اجتماعی در صورت تخطی از این قوانین با جریمه‌های میلیارد یورویی نظیر پرداخت تا سقف شش درصد از گردش مالی جهانی مواجه می‌شوند.

ایلان ماسک در واکنش به تصویب این قانون تازه گفته بود شرکت او از آن پیروی خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.