آمریکا در واکنش به خروج نظامیان فرانسه از نیجر: گام‌های بعدی را بررسی می‌کنیم

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۴

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفت واشینگتن در حال بررسی گام‌های بعدی خود در نیجر است. این سخنان پس از آن مطرح شد که پاریس تصمیم خود را در زمینه خروج نظامیان فرانسوی از این کشور آفریقایی اعلام کرد.

آستین روز سوم مهر در نایروبی، پایتخت کنیا به خبرنگاران گفت که آمریکا به دنبال حل و فصل مناقشه نیجر از طریق «دیپلماسی» و رسیدن به راه‌حلی صلح‌آمیز است.

واشینگتن پیش از این و در روز ۱۶ شهریور اعلام کرده بود در اقدامی پیش‌گیرانه قصد دارد تعدادی از نیروهای خود را از نیامی، پایتخت نیجر، به یک پایگاه در منطقه آگادز در شمال این کشور منتقل کند.

آستین اما گفت که واشینگتن در راستای «اهداف دیپلماتیک و امنیتی» دولت آمریکا، به ارزیابی شرایط و گام‌های بعدی خود در این کشور آفریقایی ادامه می‌دهد.

او تاکید کرد که آمریکا تاکنون تغییرات عمده‌ای در نحوه استقرار نیروهای خود در نیجر ایجاد نکرده است.

این سخنان در حالی مطرح شدند که امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، روز دوم مهر با اعلام پایان همکاری‌های نظامی میان فرانسه و نیجر گفت هزار و ۵۰۰ نیروی فرانسوی مستقر در این کشور به تدریج و طی هفته‌ها و ماه‌های آینده، نیجر را ترک خواهند کرد.

مکرون سفیر فرانسه را از نیجر فراخواند و تاکید کرد تمامی نیروهای فرانسه نیز تا پیش از پایان سال جاری میلادی از این کشور آفریقایی خارج خواهند شد.

هم‌زمان، سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون گفت واشینگتن تصمیم پاریس را مبنی بر خروج نیروهایش از نیجر دنبال می‌کند.

قدرت در نیجر هم‌اکنون در دست نظامیانی است که روز ۲۶ ژوییه سال جاری میلادی با کودتا علیه محمد بازوم، رییس‌جمهوری قانونی این کشور، او را از مقامش برکنار کردند.

بازوم از آن زمان تاکنون همراه همسر و پسر خود در کاخ ریاست‌جمهوری زندانی است.

انتخاب بازوم در مارس سال ۲۰۲۱ به‌عنوان رییس‌جمهوری، اولین انتقال صلح‌آمیز و دموکراتیک قدرت در نیجر پس از استقلال این کشور از فرانسه در سال ۱۹۶۰ بود.

کودتاگران نیجر اما در بیانیه‌ای با استقبال از تصمیم مکرون، آن را گامی دیگر در جهت حفظ حاکمیت این کشور آفریقایی خواندند.

اوضاع در نیامی پس از اعلام خبر خروج نیروهای فرانسوی، آرام گزارش شده است.

به گزارش گاردین، حامیان و متحدان بازوم نیز از این تصمیم پاریس استقبال کرده‌اند. آن‌ها معتقدند با خروج سفیر و نیروهای نظامی فرانسه از نیجر، کودتاگران دیگر بهانه‌ای برای ادامه وضعیت کنونی نخواهند داشت.

نیجر یکی از چندین مستعمره سابق فرانسه در غرب آفریقاست که در طول سال‌های اخیر، نظامیان قدرت را در آن به دست گرفته‌اند.

بورکینافاسو، مالی، گینه، چاد و گابن از جمله این کشورها هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.