مهاجرت هزاران ارمنی از قره‌باغ؛ اردوغان به نخجوان می‌رود

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۳

هم‌زمان با به راه افتادن مهاجرت هزاران ارمنی از منطقه قره‌باغ کوهستانی پس از شکست در مقابل آذربایجان، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، قرار است با همتای آذربایجانی خود الهام علی‌اف دیدار کند.

دفتر رییس‌جمهور ترکیه اعلام کرد اردوغان برای گفتگو با علی‌اف درباره وضعیت منطقه قره‌باغ، روز دوشنبه از منطقه خودمختار نخجوان آذربایجان دیداری یک روزه خواهد کرد.

به گزارش رویترز، پس از یک عملیات نظامی ۲۴ ساعته از سوی ارتش آذربایجان، ارمنی‌های قره‌باغ، سرزمینی که به از نظر جامعه بین‌الملل بخشی از آذربایجان شناخته می‌شود اما پیش‌تر خارج از کنترل این کشور بود، مجبور به آتش‌بس شدند.

روز یکشنبه، رهبر قره‌باغ کوهستانی به این خبرگزاری گفت ۱۲۰ هزار ارمنی ساکن در این منطقه از ترس تهدید و پاکسازی قومی نمی‌خواهند آنجا زندگی کنند و بنابراین شروع به فرار از این منطقه کرده‌اند.

خبرگزاری تاس روسیه بامداد روز دوشنبه به نقل از بیانیه‌ای از دولت ارمنستان گفت تا کنون بیش از ۲۹۰۰ نفر از قره‌باغ کوهستانی وارد ارمنستان شده‌اند.

دیوید بابایان، مشاور ساموئل شهرامانیان، رییس‌جمهوری خودخوانده آرتساخ، به رویترز گفت: «نود و نه درصد ترجیح می‌دهند سرزمین‌های تاریخی خود را ترک کنند.»

گزارشگر رویترز در منطقه گفت کسانی که سوخت داشتند با خودرو و از طریق کریدور لاچین به سمت مرز با ارمنستان حرکت کرده‌اند که تصاویری نیز از ‌آن منتشر شده است.

پیش‌تر، وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد که تجهیزات نظامی بیشتری از جمله راکت، گلوله‌های توپخانه، مین و مهمات را از جدایی‌طلبان ارمنستان مصادره کرده است.

ارمنستان می‌گوید بیش از ۲۰۰ نفر در عملیات هفته گذشته آذربایجان کشته و ۴۰۰ تن زخمی شده‌اند.

پیش از اعلام سفر اردوغان به نخجوان، رییس‌جمهور ترکیه گفت از اهداف عملیات نظامی آذربایجان حمایت می‌کند اما هیچ نقشی در آن ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
خبرها
جهان‌نما
هنر مردمی در اردن

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.