کنشگران ایرانی درباره تروریست شناختن سپاه با مقام‌های کانادایی گفت‌وگو کردند

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۳۱

نمایندگان انجمن خانواده‌های پرواز اوکراینی در دیدار با وزیر دادگستری، دادستان کل و نمایندگان پارلمان کانادا درباره تروریست شناختن سپاه، اخراج عوامل جمهوری اسلامی از کانادا، روند حقوقی پرونده پرواز اوکراینی و وضعیت پناهندگان و آسیب‌دیدگان از جنایات جمهوری اسلامی گفت‌وگو کردند.

روز پنج‌شنبه ۱۵ نفر از کنشگران ایرانی-کانادایی برای پیگیری این خواسته‌ها در کارگروه‌های مختلفی با مقام‌ها و نمایندگان پارلمان کانادا حدود ۳۰ نشست جداگانه را برگزار کردند.

پس از این نشست‌ها، ایرانیان ساکن کانادا با تجمع در مقابل پارلمان کانادا بر عزم خود برای پیگیری این خواسته‌ها تاکید کردند.

حامد اسماعیلیون در سخنرانی خود در این تجمع گفت در نشست با مقام‌ها و نمایندگان پارلمان کانادا به تجمع‌ها و تظاهرات ده‌ها هزار ایرانی در شهرهای مختلف کانادا در حمایت از خیزش انقلابی اشاره کرده‌اند.

او گفت: «به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست که خواسته‌های ایرانیان کانادا مورد توجه دولت این کشور قرار نمی‌گیرد. ما این مسیر را ادامه می‌دهیم و نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم.»

اسماعیلیون گفت کنشگران در نشست‌های روز پنجشنبه با مقام‌ها و نمایندگان پارلمان کانادا، از آنها خواستند از شکایت خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی علیه جمهوری اسلامی در دیوان بین‌المللی کیفری و دیوان بین‌المللی دادگستری حمایت کنند.

اسماعیلیون اخراج عوامل جمهوری اسلامی از کانادا را دیگر خواست کنشگران ایرانی در این نشست‌ها خواند و گفت در حالی که بسیاری از پناهجویان ایرانی اجازه ورود به کانادا را دریافت نکرده‌اند، مقام‌های پیشین و کنونی حکومت ایران آزادنه در خیابان‌های کانادا قدم می‌زنند.

او گفت: در حالی که دولت کانادا برای پذیرش پناهندگان اوکراینی و افغانستانی برنامه‌هایی با قید فوریت اجرا کرده، پناهندگان ایرانی که در کشورهای مختلف مدام از مقام‌های جمهوری اسلامی پیام‌های تهدیدآمیز دریافت می‌کنند، باید سال‌ها برای دریافت مجوز ورود به کانادا انتظار بکشند.

اسماعیلیون خاطرنشان کرد کنشگران ایرانی در نشست‌های خود از مقام‌ها و نمایندگان کانادا خواستند برای پذیرش پناهندگان ایرانی یک برنامه و ظرفیت ویژه مشخص کنند.

از زمان آغاز خیزش انقلابی مردم ایران در پی قتل حکومتی مهسا ژینا امینی، ایرانیان ساکن کانادا علاوه بر برگزاری مداوم تجمع‌ها در حمایت از معترضان ایران، فعالیت‌های گسترده‌ای را برای مقابله با دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی پیگیری کرده‌اند.

در سالگرد قتل حکومتی مهسا ژینا امینی در ۲۵ شهریور، ایرانیان ساکن تورنتو یکی از گسترده‌ترین تجمعات ایرانیان خارج از کشور را برگزار کردند.

راهپیمایی‌های روز شنبه ۲۵ شهریور همچنین در مونترال، اتاوا، کلگری، ونکوور، ویکتوریا و ادمونتون برگزار شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز
خبرها
صفحه یک

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.