آلودگی هوای چند شهر استان خوزستان بر اثر آتش‌سوزی بخش عراقی تالاب هورالعظیم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

داوود میرشکار، مدیرکل اداره محیط زیست استان خوزستان گفت آلودگی هوای برخی از شهرهای این استان از آتش‌سوزی شب گذشته بخش عراقی تالاب هورالعظیم ناشی می‌شود.

میرشکار روز پنج‌شنبه ۳۰ شهریور گفت انتشار دود ناشی از حریق در بخش عراقی هورالعظیم باعث آلودگی هوای چند شهر استان خوزستان از جمله اهواز، سوسنگرد و شوش شده است.

او افزود هم‌اکنون هوای دو شهر اهواز و شوش در وضعیت ناسالم قرار دارد.

کانون این حریق، جنوب و جنوب غربی دریاچه «ام النعاج» در این تالاب بوده است.

بنا بر گزارش‌ها، با اینکه آتش‌سوزی در این منطقه تقریبا مهار شده اما از محل آن همچنان دود بلند می‌شود.

میرشکار حریق در بخش عراقی هورالعظیم را مسبوق به سابقه دانست و گفت تنها در شهریور ماه سال جاری دست‌کم ۶۳۰ هکتار از نیزارهای بخش عراقی این تالاب در آتش سوخته و نابود شده است.

او همچنین گفت در صورت رایزنی با مقام‌های عراقی و اخذ مجوزهای لازم، ایران می‌تواند در زمینه اطفای حریق در بخش عراقی هورالعظیم با طرف مقابل همکاری کند.

او از «تغییرات اقلیم، خشکی تالاب‌ها و بارش کم» به‌عنوان دلایل اصلی این آتش‌سوزی‌ها نام برد و اعلام کرد مهار این پدیده و جلوگیری از آسیب دیدن محیط زیست ایران به پیگیری‌های دیپلماتیک وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیاز دارد.

میرشکار همچنین اعلام کرد ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌های هورالعظیم در داخل ایران «عمدی» است و به ادعای او غالبا از سوی کشاورزان و دامدارانی صورت می‌گیرد که برای رشد نی جدید و تامین علوفه دام‌های خود این کار را انجام می‌دهند.

او از لزوم فرهنگ‌سازی برای آگاه کردن مردم خوزستان نسبت به آسیب‌های زیست‌محیطی چنین اقداماتی گفت.

این در حالی است که عادل مولا، معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان روز شنبه ۳۱ تیر گفته بود با توجه به شرایط موجود، خشک شدن تالاب هورالعظیم بعید نیست.

ناصر طالب بیدختی، عضو فرهنگستان علوم نیز در اردیبهشت امسال اعلام کرد ۹ تالاب ایران از جمله تالاب‌های انزلی، هامون، کمیجان و نی‌ریز در فهرست سیاه کنوانسیون رامسر قرار گرفته‌اند.

کنوانسیون رامسر برای تالاب‌ها، پیمانی بین‌المللی برای حفاظت از تالاب‌ها و حیوانات و گیاهان وابسته به آن‌هاست که در سال ۱۳۴۹ در شهر رامسر به تصویب رسید.

شرایط بغرنج محیط‌ زیستی در ایران در اثر سوءمدیریت، اهمال و اتخاذ تدابیر نادرست از سوی مسوولان جمهوری اسلامی در طول سال‌های اخیر باعث نگرانی‌های جدی در بین کارشناسان شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.