پایان سفر کیم جونگ اون به روسیه هم‌زمان با پرتاب موشک بالیستیک توسط پیونگ‌یانگ در غیاب او

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۲

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، روز چهارشنبه ۲۲ شهریور با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در پایگاه فضایی وستوچنی روسیه دیدار کرد. هم‌زمان با این دیدار و در غیاب کیم، پیونگ‌یانگ دست به پرتاب موشک بالیستیک زد.

در جریان دیدار دو ساعته پوتین با کیم، دو طرف در مورد برنامه ماهواره‌ای پیونگ‌یانگ گفت‌وگو کردند. همچنین کیم گفت که مسکو از حمایت کامل او در «مبارزه مقدس» خود علیه غرب برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پوتین در پاسخ به این سوال که آیا دو رهبر درباره تامین منابع تسلیحاتی از کره شمالی برای تکمیل ذخایر رو به کاهش مسکو صحبت خواهند کرد یا خیر، گفت که در مورد «همه مسایل» گفت‌وگو خواهد شد.

رویترز نوشت هنگامی که خبرنگاران پرسیدند آیا روسیه به کیم در ساخت ماهواره کمک خواهد کرد، پوتین گفت: «به همین دلیل ما به اینجا آمدیم. رهبر کره شمالی علاقه زیادی به مهندسی موشک نشان می‌دهد. ما در تلاش برای توسعه همکاری‌های فضایی هستیم.»

کره شمالی یکی از معدود کشورهایی است که در جنگ اوکراین، آشکارا از روسیه حمایت می‌کند.

پوتین هفته گذشته متعهد شد «روابط دوجانبه با کره شمالی را از همه جهات» گسترش دهد.

رهبر کره شمالی اما در ابتدای دیدار خود با پوتین در مورد «موضع تزلزل‌ناپذیر کره شمالی برای توسعه بیشتر دوستی و روابط سنتی با روسیه» تاکید کرد.

کیم جونگ اون گفت: «برای من باعث افتخار است که رییس‌جمهوری [روسیه] فرصتی برای ملاقات در یک محیط ویژه در ایستگاه پرتاب موشک فراهم کرده است. جایی که قلب موقعیت روسیه به عنوان یک ابرقدرت فضایی است و به ما درک عمیقی از راه پیش رو می‌دهد.»

او همچنین خطاب به پوتین گفت که کرملین در «نبرد مقدس» مسکو «علیه نیروهای سلطه‌گر»، از حمایت کامل کره شمالی برخوردار است.

کیم از طریق مترجم به پوتین گفت: «ما همیشه از تصمیمات رییس‌جمهوری پوتین و رهبری روسیه حمایت خواهیم کرد و در مبارزه با امپریالیسم در کنار هم خواهیم بود.»

این دیدار در حالی انجام شد که مقام‌های ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی از اینکه کیم تسلیحات و مهمات در اختیار روسیه قرار دهد ابراز نگرانی کردند.

مقامات آمریکایی پیشتر هشدار دادند مذاکرات تسلیحاتی بین روسیه و کره شمالی به طور فعال در حال پیشرفت است و کیم و پوتین احتمالا در مورد ارائه سلاح به روسیه برای جنگ در اوکراین گفت‌وگو خواهند کرد.

روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور رسانه دولتی کره شمالی گزارش داد که «کیم» با قطار سبز رنگ ضد‌گلوله خود، یک‌شنبه ۱۹ شهریور پیونگ‌یانگ را به مقصد روسیه ترک کرده است.

تصاویر ویدیویی منتشر شده در تلویزیون دولتی روسیه هم کیم را در حالی نشان داد که از قطار خود روی فرش قرمز در ایستگاهی در شرق دور روسیه پیاده می‌‌شود.

کیم در طول ۱۲ سال در دست داشتن قدرت تنها هفت سفر خارجی انجام داده و دو بار از مرز بین دو کره عبور کرده است. چهار مورد از این سفرها به چین، متحد اصلی کره شمالی بوده است.

اما دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، درباره دیدار کیم با پوتین گفت: «این یک دیدار همه‌جانبه خواهد بود. مذاکراتی بین دو هیات انجام خواهد شد و پس از آن در صورت لزوم، رهبران به صورت خصوصی به دیدار خود ادامه خواهند داد.»

مقامات روسیه گفتند که این مذاکرات می‌تواند درباره کمک‌های بشردوستانه به کره شمالی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پیونگ‌یانگ باشد.

پوتین پیش از این در سخنرانی خود در مجمع اقتصادی شرق در ولادی‌وستوک گفته بود قصد دارد به پایگاه فضایی وستوچنی برود اما نگفته بود آیا قصد دارد در آنجا با کیم ملاقات کند یا خیر.

تصاویر تلویزیونی اکنون نشان دادند که پوتین در حال بازدید از این مرکز همراه کیم است.

تلویزیون دولتی روسیه هم گفت که کیم از پوتین سوالات زیادی پرسیده است.

رسانه‌های روسیه گفتند پوتین ساختمانی را که محل پرتاب موشک فضایی جدید روسیه است به کیم نشان داده است.

اما ساعاتی پیش از دیدار رهبر کره شمالی و رییس‌جمهوری روسیه، ارتش کره جنوبی و دولت ژاپن اعلام کردند کره شمالی دو موشک بالیستیک کوتاه‌برد را از منطقه‌ای نزدیک پیونگ‌یانگ، پایتخت این کشور، به سمت دریا در سواحل شرقی این کشور پرتاب کرد.

به گفته تحلیلگران، این اولین پرتاب از این دست در کره شمالی در غیاب کیم جونگ اون است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
دنیای چین - فصل دوم
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها