هشدار وزیر دفاع اسرائیل: ایران برای حمله به ما در حال ساخت فرودگاهی در جنوب لبنان است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در کنفرانس بین‌المللی «مقابله با تروریسم» جمهوری اسلامی را متهم کرد که در حال ساخت فرودگاهی در جنوب لبنان است تا با استفاده از آن، امکان حمله به اسرائیل را برای خود فراهم کند.

گالانت که عصر روز دوشنبه ۲۰ شهریور در کنفرانس بین‌المللی «مقابله با تروریسم» در دانشگاه رایشمن در شهر هرتزلیا سخنرانی کرد، با نشان دادن تصاویری که آن را باند این فرودگاه خواند، گفت در این فرودگاه که در حدود ۲۰ کیلومتری مرز اسرائیل قرار دارد، پرچم‌های جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان برافراشته شده‌اند.

به گفته وزیر دفاع اسرائیل، «زمین این فرودگاه لبنانی، کنترلش دست ایران و هدف آن اسرائیل» است.

او در این مورد توضیح بیشتری نداد اما گفت که این سایت می‌تواند هواپیماهای سایز متوسط را در خود جای دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، موقعیتی که گالانت ارائه کرده است در نزدیکی روستای لبنانی برکت جبور و شهر جزین، حدود ۲۰ کیلومتری (۱۲/۴ مایلی) شمال شهر مرزی متولی در اسرائیل است.

رویترز همچنین به نقل از یک منبع غیر اسرائیلی نوشت که از این فرودگاه می‌توان برای به پرواز درآوردن پهپادهای بزرگ از جمله پهپادهای تهاجمی بزرگ استفاده کرد.

اسرائیل از برنامه هسته‌ای ایران، ساخت موشک و حمایت جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان در منطقه نگران است. قدرتمندترین گروه شبه‌نظامی منطقه، حزب‌الله لبنان، در سال ۲۰۰۶ با اسرائیل وارد جنگ شد. در سال جاری هم چندین حادثه در امتداد مرز اسرائیل و لبنان رخ داد و سخنان خشم‌آلود میان دو طرف رد و بدل شد.

اکنون وزیر دفاع اسرائیل در تازه‌ترین اظهاراتش هشدار داد که این کشور اگر لازم ببیند از همه نیروی خود برای دفاع از شهروندانش استفاده خواهد کرد و در آن زمان، حزب‌الله و مردم لبنان هزینه سنگینی خواهند پرداخت.

حزب‌الله و مقامات ایرانی، واکنشی فوری به اظهارات گالانت نشان نداده‌اند.

هرتزی هالوی، رییس ستاد کل ارتش اسرائیل هم شب گذشته در مراسم مرکزی یادبود جنگ یوم کیپور، به دشمنان اسرائیل هشدار داد که اگر فکر می‌کنند می‌توانند با به راه انداختن جنگی چند جبهه‌ای علیه این کشور موفق باشند، باید بدانند اگر اسرائیل تهدید شود، می‌داند چگونه نیروهایش را جمع کند و با کنار گذاشتن اختلافات، از خود دفاع کند.

هالوی همچنین به رهبران اسرائیل نیز هشدار داد تهدیدهای دشمنان را جدی بگیرند.

این در حالی است که رییس موساد روز یک‌شنبه ۱۹ شهریور تهدید کرد که رهبران جمهوری اسلامی را در خاک ایران هدف قرار خواهند داد.

این سخنان با واکنش تهران روبه‌رو شد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: «اینکه مقام‌های رسمی کشور دیگری را هدف ترور قرار دهند نشان می‌دهد ماهیت آنها تروریستی است. ... غلط می‌کنند چنین اقدامی انجام دهند. ما مسامحه نخواهیم کرد.»

کنعانی همچنین گفت که اسرائیل «ضرب شست و سیلی‌های ما» را تجربه کرده و طعم آن را چشیده است: «برای هر اقدام احمقانه ده‌ها بار فکر کنند.»

دیوید بارنیا، رییس موساد، در سخنرانی روز یک‌شنبه ۱۹ شهریور خود در کنفرانس بین‌المللی مقابله با تروریسم، گفت سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل و سایر نهادهای اطلاعاتی این کشور از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۲۷ توطئه تروریستی حکومت ایران علیه اسرائیلی‌ها را در تقریبا همه قاره‌های جهان خنثی کرده‌اند.

او بارزترین این حملات را متوجه ایران‌اینترشنال خواند و تاکید کرد مدیران ایران‌اینترنشنال در معرض تهدیدات تروریستی فوری قرار دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تار و پود
خبرها
جهان‌نما
خبر

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.