وزیر امور خارجه آمریکا برای مبادله زندانیان با جمهوری اسلامی معافیت تحریمی صادر کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتد‌پرس نوشتند بر اساس سندی که مشاهده کرده‌اند، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا برای انتقال شش میلیارد دلار پول آزاد شده جمهوری اسلامی از کره‌جنوبی به قطر به عنوان بخشی از مبادله زندانیان، معافیت تحریمی صادر کرده است.

بر اساس آنچه در این سند متعلق به وزارت خارج آمریکا گفته شده، بلینکن تشخیص داده که لغو تحریم‌ها در راستای منافع امنیت ملی آمریکاست.

این سند که به کمیته‌های کنگره آمریکا ارسال شده، اولین سندی‌ست که در آن دولت آمریکا رسما اذعان می‌کند که پنج ایرانی بازداشت شده در ایالات متحده را به عنوان بخشی از توافق برای تامین آزادی پنج شهروند دوتابعیتی محبوس در ایران آزاد می‌کند.

در متن آن آمده: «برای تسهیل آزادی آنها، ایالات متحده متعهد شده که پنج ایرانی را که در حال حاضر در ایالات متحده بازداشتند، آزاد کند و اجازه انتقال حدود شش میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را از حساب‌های محدود شده در کره جنوبی به حساب‌های محدود شده در قطر صادر کند، که فقط برای دادوستد بشردوستانه در دسترس خواهد بود.»

همچنین گفته شده آزادسازی پول‌های بلوکه شده صرفا موجب «انتفاع محدود» برای حکومت ایران خواهد شد چرا که باید به مصارف حقوق‌بشری برسد.

با این وجود این اقدام موجب انتقادهایی از دولت جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، از سوی برخی از قانون‌گذاران شده است. چاک گرسلی، نماینده اهل ایالت آیووا در شبکه اجتماعی اکس گفت: «مضحک است که از آمریکا شش میلیارد دلار برای آزادی گروگان‌ها باج‌گیری شود تا پولش به تامین مالی سیاست خارجی شماره یک ایران، یعنی تروریسم، کمک ‌کند.»

در این مبادله قرار است سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و دو زندانی دیگر که هویت آنان مشخص نیست، آزاد شوند. هر سه زندانی دو تابعیتی هستند و مراد طاهباز تابعیت بریتانیایی هم دارد. در همین حال اعلام شده که یکی از پنج زندانی آمریکایی که قرار است مبادله شوند، زن است.

به گفته نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل، نام پنج ایرانی که از سوی آمریکا آزاد می‌شوند نیز مهرداد معین انصاری، کامبیز عطار کاشانی، رضا سرهنگ پور کفرانی، امین حسن زاده و کاوه افراسیابی عنوان شده.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
امروز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.