شهبانو فرح پهلوی: برای زنده نگه داشتن شعله انقلاب «زن، زندگی، آزادی» متحد باشیم

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۹

شهبانو فرح پهلوی در پیامی مهسا ژینا امینی را معرف ۴۴ سال مبارزات ترقی‌خواهانه ایرانیان علیه استبداد دینی خواند و خواستار اتحاد همه مردم برای زنده نگه‌ داشتن خیزش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» شد. او از نیروهای نظامی خواست حافظ جان هم‌میهان خود در برابر سرکوبگران باشند.

در این پیام آمده است: «یک سال گذشت از روزی که مهسا، دختر ایران، را برای ابتدایی‌ترین حق زندگی‌اش کشتند و به دنبال آن زخمی کهنه سر باز کرد تا زن و مرد یک ملت از هر جای این سرزمین یک‌دل و یک‌صدا شوند و از «زن، زندگی، آزادی» بگویند.»

شهبانو فرح پهلوی مهسا ژینا امینی را معرف همه کسانی خواند که در ۴۴ سال گذشته برای تضعیف استبداد دینی و جبران عقب‌ماندگی‌های تاریخی کشور تلاش کردند. او همچنین جان‌باختگان سال و دورانی را که گذشت «شناسنامه ایران ما» دانست.

شهبانو فرح پهلوی با ادای احترام به «جان‌باختگان راه آزادی میهن»، با خانواده‌های آنها که تحت فشار و آزار فزاینده حکومت قرار دارند ابراز هم‌دردی کرد و گفت: «این درد مشترک، پیمان ما برای رسیدن به درمان مشترک است.»

این پیام افزود: «اشخاص و گروه‌ها می‌آیند و می‌روند، آنچه می‌ماند، اراده واقع‌بینانه و اطمینان به پیروزی است، که فکرهای راه‌گشا می‌آفرینند و سرنوشت نهایی این مبارزه را رقم می‌زنند. من دست تمام هم‌میهنانم را که بر این اطمینان و اراده‌اند، می‌فشارم.»

او از همه نیروهای نظامی و انتظامی میهن‌پرست خواست به وظیفه انسانی و میهنی خود عمل کنند و حافظ جان هم‌میهنانشان در مقابل سرکوبگران باشند.

در پایان این پیام آمده است: «با هم برای زنده نگه داشتن شعله انقلاب «زن، زندگی، آزادی» متحد باشیم. به امید پیروزی نور بر تاریکی.»

در سالگرد خیزش انقلابی مردم فراخوان‌های متعددی برای اعتراض و اعتصاب منتشر شده است.

روز شنبه، هشت تشکل کارگری و مدنی در بیانیه‌ای با تاکید بر عزم خود برای تبدیل سالروز قتل حکومتی مهسا ژینا امینی در ۲۵ شهریور به روز تعطیل عمومی هر ساله، از مردم و گروه‌ها خواستند با تجمع در خیابان‌ها و برگزاری اعتصاب، خیزش انقلابی را با قدرت ادامه دهند.

شاهزاده رضا پهلوی نیز در بیانیه‌ای تصویری در آستانه سالروز قتل حکومتی مهسا ژینا امینی، از ایرانیان خواست تا متحد با هم، موج نوینی از انقلاب ملی را کلید بزنند. او «دفاع مشروع» را حق بدیهی شهروندان خواند و به دستگاه سرکوب درباره مسوولیت هر گونه خشونت‌ورزی علیه ملت ایران هشدار داد.

همچنین شش حزب سیاسی کرد با اعلام ٢۵ شهریور به‌عنوان «روز اعتصاب عمومی در سرتاسر کردستان»، تاکید کردند که در این روز همه مغازه‌ها، بازار و ادارات تعطیل خواهند بود.

به تازگی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ فراخوانی برای تجمع جهانی در روز ۲۵ شهریور منتشر کرد و از ایرانیان خارج از کشور خواست تا در نخستین سالگرد کشته شدن مهسا ژینا امینی به خیابان‌های جهان بیایند.

پیش از آن نیز ۲۷ نهاد و گروه، برای برگزاری تجمع جهانی در این روز فراخوان دادند و از همگان خواستند تا در اولین سالگرد مهسا که نقطه شروع خیزش انقلابی بود و هم‌زمانی آن با سی‌وپنجمین سالگرد قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، «هم‌بسته و متحد، پژواک صدای مردم آزادی‌خواه و برابری‌طلب ایران در سراسر جهان باشند».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
چشم‌انداز
خبر

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.