به سفارت جمهوری اسلامی در پاریس حمله شد و بخشی از در پشتی سفارت آتش گرفت

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۸

بر اساس تصاویر منتشر شدە در رسانه‌های اجتماعی، صبح روز شنبه ۱۸ شهریور به سفارت جمهوری اسلامی در پاریس حمله شده و در نتیجه آن بخشی از در پشتی سفارت آتش گرفته است.

عکس‌ها و ویدیو‌هایی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده آثار سوختگی را روی در پشتی سفارت نشان می‌دهد و همچنین پنجره‌های این ساختمان بر اثر این حمله دود‌ گرفته است.

هنوز مشخص نیست آتش زدن این بخش از سفارت جمهوری اسلامی با چه وسیله‌ای انجام شده اما شدت آتش‌سوزی به اندازه‌ای نبوده که باعث شکسته شدن پنجره های نمای ساختمان شود.

تاکنون شخص یا گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

خبرگزاری ایرنا به نقل از سفارت جمهوری اسلامی در پاریس نوشت که در پی حمله افرادی به ساختمان این سفارتخانه و آتش گرفتن آن، اوضاع سفارت «در کنترل است و خللی در روند فعالیت‌های آن وارد نشده است.»

سال گذشته در جریان خیزش پس از قتل حکومتی مهسا ژینا امینی، اعتراض‌های متعددی مقابل سفارت‌خانه‌‌های جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف انجام شد و در برخی موارد معترضان با پاشیدن رنگ به در سفارت‌خانه‌ها، نصب بنرهای اعتراضی یا پایین کشیدن پرچم جمهوری اسلامی اعتراض خود را نشان دادند.

علاوه بر این‌ها پلیس دانمارک روز ۱۵ مهر‌ماه سال گذشته یک مرد را به دلیل تلاش برای «‌چاقو زدن» به افسانه نادی‌پور سفیر جمهوری اسلامی بازداشت کرد و دادستان‌های این کشور روز دوم تیرماه امسال علیه این مرد به دلیل تلاش برای حمله طرح اتهام کردند.

در لندن هم معترضان مخالف حکومت روز ۱۷ مهر‌ماه ۱۴۰۱ به سفارت جمهوری اسلامی حمله کردند، تابلوی سفارت را تخریب و پرچم جمهوری اسلامی را پایین کشیدند و پرچم شیروخورشید را جایگزین کردند.

انتظار می‌رود هم‌زمان با سالگرد خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی تجمع‌هایی علیه سفارت‌‌خانه‌ها و اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی در کشورهای غربی برگزار شود.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.