سالگرد مهسا و ترس جمهوری اسلامی؛ دربی ۱۰۲ استقلال و پرسپولیس در قطر برگزار می‌شود!

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۱۷

ساعتی پیش، مجری برنامه ورزشگاه صدا و سیما مدعی شد «طبق خبرهای رسیده مذاکراتی انجام شده و احتمال دارد دربی ۱۰۲ در کشور قطر با حضور تماشاگران استقلال و پرسپولیس و VAR برگزار خواهد شد.» خبرگزاری امنیتی تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، جزییاتی از این تصمیم را منتشر کرده است.

هرچند زمان دربی ۱۰۲ که قرار است در هفته پنجم لیگ برتر فوتبال ایران برگزار شود، به دلیل همزمانی با بازی پرسپولیس با النصر در لیگ قهرمانان، مشخص نیست، اما این دیدار به هرحال مصادف به سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد و شروع خیزش انقلابی مردم ایران، برگزار خواهد شد.

به نوشته تسنیم «دیدار تیم‌های فوتبال پرسپولیس و استقلال در هفته پنجم لیگ برتر قرار است در قطر برگزار شود و فدراسیون فوتبال برای این منظور در انتظار پاسخ فدراسیون این کشور است. بنا به دلایل متعدد دو باشگاه به همراه فدراسیون فوتبال به این نتیجه رسیده‌اند که دربی ۱۰۲ در کشور قطر برگزار شود.»

خبرگزاری تسنیم مدعی است که «مهدی تاج در سفر اخیر خود به قطر با رئیس فدراسیون این کشور دیدار و در این باره نیز رایزنی کرد. آنچه مدیران پرسپولیس و استقلال و فدراسیون را مجاب به چنین کاری کرده، مسائلی مانند عدم تخصیص حق پخش تلویزیونی و احتمال برگزاری بازی بدون تماشاگر به واسطه تعمیراتی است که در ورزشگاه آزادی در حال انجام گرفتن است.

طبق رایزنی‌ها و صحبت‌های صورت گرفته، قرار است فدراسیون فوتبال قطر با توجه به برگزاری مسابقات در این کشور، تاریخی را به فدراسیون ایران اعلام کند. اکنون سازمان لیگ و فدراسیون ایران در انتظار اعلام زمان از سوی فدراسیون فوتبال قطر هستند تا بلافاصله زمان برگزاری دربی ۱۰۲ را مشخص کنند.»

خبرگزاری امنیتی تسنیم در دفاع از این تصمیم نوشته: «با برگزاری دربی در قطر باشگاه‌ها با بلیت فروشی، درآمدی دلاری کسب خواهند کرد. گفته شده قیمت در نظر گرفته شده برای بلیت این مسابقه ۱۰۰ دلار است هر چند ممکن این رقم تغییر کند. با توجه به حضور پرشمار ایرانی‌ها در قطر پیش بینی می‌شود ورزشگاه پُر شود. علاوه بر این همواره در دربی حرف و حدیث داوری وجود دارد و بناست دربی در قطر با VAR و البته قضاوت داوران ایرانی برگزار شود.»

این درحالی است که فدراسیون فوتبال دربی ۹۹ را پس از جام جهانی ۲۰۲۲ و در اوج خیزش انقلابی، بدون تماشاگر برگزار کرد.

از سوی دیگر از شروع لیگ برتر بیست و سوم، شورای تامین استان تهران رسما اعلام کرد اجازه برگزاری بازی با تماشاگر در ورزشگاه‌های استان تهران را نمی‌دهد. این تصمیم که بدون تاریخ برای پایان اعلام شد، عملا ورود تماشاگر به ورزشگاه آزادی را تا زمان نامعلوم ممنوع کرد.

در ادامه هم ناگهان بخش بزرگی از سکوهای ورزشگاه آزادی، به بهانه بازسازی، تخریب شد.

بازی پرسپولیس - النصر در هفته اول لیگ قهرمانان آسیا، باید در استادیوم آزادی برگزار شود. اما پرسپولیس یک جلسه محرومیت از حضور پیشین خود در لیگ قهرمانان دارد و به همین دلیل عملا این بازی، بدون تماشاگر خواهد بود.

با این حال، نساجی مازندران هم ورزشگاه آزادی را به عنوان ورزشگاه خانگی خود به کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی کرده کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

شنیداری

پادکست‌ها