سفر بلینکن به کی‌یف و کمک‌های نظامی جدید به اوکراین: مهمات ضد زره حاوی اورانیوم ضعیف شده

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۶

هم‌زمان با سفر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا به اوکراین، پنتاگون از یک بسته کمک نظامی جدید به اوکراین به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار خبر داد. روسیه در مقابل گفت که ارسال مهمات با اورانیوم ضعیف شده «یک اقدام جنایتکارانه» است.

بنا بر اعلام پنتاگون، بسته جدید حمایتی آمریکا به اوکراین شامل مهمات اورانیوم ضعیف‌ شده برای تانک‌های آبرامز خواهد بود. این اولین بار است که ایالات متحده این مهمات بحث‌برانگیز را به کی‌یف می‌فرستد.

خبرگزاری رویترز اولین بار هفته گذشته گزارش داد که این مهمات که می‌تواند به انهدام تانک‌های روسی کمک کند، بخشی از بسته کمک نظامی جدید برای اوکراین خواهد بود.

پنتاگون همچنین افزود که این کمک‌های نظامی شامل سیستم‌های ضد‌زره، سیستم‌های ناوبری هوایی تاکتیکی و مهمات دیگر برای سامانه‌های موشکی نیز می‌شود.

این خبر هم‌زمان با سفر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به کی‌یف اعلام شد که نشانه دیگری از حمایت آمریکا از اوکراین در برابر حمله روسیه به شمار می‌رود.

کمک ۱۷۵ میلیون دلاری اعلام شده از سوی پنتاگون بخشی از کمک بیش از یک میلیارد دلاری است که بلینکن در پایتخت اوکراین از آن خبر داد.

همچنین این کمک شامل بیش از ۶۶۵ میلیون دلار کمک امنیتی جدید نظامی و غیرنظامی و میلیون‌ها دلار برای حمایت از پدافند هوایی اوکراین است.

پیش از این و در اوایل سال جاری میلادی، بریتانیا مهمات با اورانیوم ضعیف شده‌ای را به اوکراین ارسال کرد اما این اولین محموله از این مهمات خواهد بود که ایالات متحده برای اوکراین می‌فرستد.

سفارت روسیه در واشینگتن این تصمیم را به عنوان یک اقدام «غیرانسانی» محکوم و اعلام کرد: «ایالات متحده با خودداری از پذیرش شکست به اصطلاح ضد‌ حمله ارتش اوکراین، خود را فریب می‌دهد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.