وزیر اطلاعات اسرائیل به ایران اینترنشنال: آرزو می‌کنم سال آینده ایرانیان را در تهران ببینم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۶

گیلا گاملیل، وزیر اطلاعات اسرائیل در سفر به لندن، به ایران اینترنشنال گفت که بر اساس گفت‌وگوهایش با بسیاری از ایرانی‌ها این حس و درک را دارد که در این کشور اتفاقی رخ می‌دهد و امیدوار است که سال آینده ایرانیان را در تهران ملاقات کند.

جلسه ادای احترام به شجاعت مهسا امینی و پیام نمادین زن، زندگی، آزادی، روز ۱۶ شهریور در مجلس اعیان بریتانیا برگزار شد و وزیر اطلاعات اسرائیل هم در این جلسه حضور داشت.

وزیر اطلاعات اسرائیل هم در این جلسه حضور داشت و در حاشیه این دیدار در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال با اشاره به ضرب‌المثل یهودیان برای عید مذهبی خودشان، خطاب به ایرانیان گفت: «امیدوارم سال آینده همدیگر را در تهران ببینیم. من از ته قلبم به این موضوع باور دارم که ما می‌توانیم با هم این وعده را عملی کنیم.»

لرد پولاک، عضو مجلس اعیان بریتانیا نیز به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت این نشست برای این بود که صدای مردم ایران و خواسته‌های آنان شنیده شود.

گاملیل همچنین روز چهارشنبه ۱۵ شهریور با جمعی از کنشگران مخالف جمهوری اسلامی و خبرنگاران حوزه ایران و خاورمیانه در لندن دیدار کرد.

یک منبع در دفتر وزیر اطلاعات اسرائیل به ایران‌اینترنشنال گفت که گاملیل تاکید کرده است اسرائیل به دلیل نقشی که ایران ۲۵۰۰ سال پیش در نجات یهودیان داشته، خود را متعهد می‌داند برای نجات ایرانیان هر‌ کاری که در توان دارد انجام دهد.

پس از این دیدار، گاملیل در پستی به زبان فارسی در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «جهان باید بفهمد که ایران تنها مشکل اسرائیل نیست. رژیم آیت‌الله‌‌ در حال باز کردن [بازوهای] خود در سراسر جهان است و بنابراین، دنیای مدرن باید مانند یک دیوار کنار هم بایستد.»

یک منبع در دفتر وزیر اطلاعات اسرائیل درباره جزییات این دیدار به ایران‌اینترنشنال گفت که گاملیل بر اهمیت اتحاد بین مخالفان حکومت ایران تاکید کرده و گفته است اختلاف عقاید نباید دلیلی برای درگیری بین گروه‌های مخالف باشد بلکه هدف اصلی باید بر مخالفت با نظام جمهوری اسلامی متمرکز شود.

به گفته این منبع آگاه، او همچنین در این جلسه تاکید کرد که مردم ایران و اسرائیل باید دست در دست هم بدهند و به صورت متحدانه، مشکلی به نام رژیم جمهوری اسلامی را که مروج خشونت و قتل است، حل کنند.

بر اساس این گزارش، وزیر اطلاعات اسرائیل همچنین هدف خود را «تغییر بینش رهبران غرب درباره رژیم ایران و اعمال تحریم‌های شدید‌تر علیه این حکومت و قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی» دانست.

به گفته این منبع، گاملیل در این دیدار تاکید کرد: «ایرانی‌ها باید بدانند مردم اسرائیل حامی آنان هستند و اسرائیل می‌تواند در آینده به رفع مشکلات ایران از جمله در زمینه بهداشت و درمان، کمبود آب و مسایل کشاورزی کمک کند.»

اواخر فروردین سال جاری نیز شاهزاده رضا پهلوی در سفری به اسرائیل، با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و گیلا گاملیل دیدار کرده بود.

دیداری که گاملیل آن را «موفق» و «تاریخی» توصیف و تاکید کرده بود «سیاست خون‌خوارانه رژیم آیت‌الله‌ها» که به مردم ایران و جهان صدمه می‌زند، باید باعث بسیج جامعه بین‌المللی شود.

با آغاز خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی در شهریور گذشته و پس از قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی، تاکید اسرائیل نیز بر حمایت از معترضان ایرانی و تلاش برای تروریستی شناختن سپاه پاسداران از سوی دولت‌های غربی شدت بیشتری گرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
در بطن
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها