دانشجویان دانشگاه هنر: گذشت آن زمان که بغض فرو خورده باشیم؛ امروز خاری در گلوی ستمگریم

شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۳

جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر با انتشار بیانیه‌ای بر مقاومت خود تاکید کرده و گفتند «نه اجبار، نه سرکوب و نه دوشکا» آن را تغییر نخواهد داد چرا که امروز یک ایران، پشتیبان و حامی آن‌هاست. آنان تاکید کردند که دیگر نه «بغض فرو خورده» بلکه «خاری در گلوی ستمگر» خواهند بود.

نویسندگان این بیانیه به حمایت روزهای گذشته کاربران شبکه‌های اجتماعی از دانشجویان متحصن دانشگاه هنر اشاره کرده و گفتند: «ما جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر، روی ماه یکایک شما خواهران و برادران آزاده و شجاع‌دلمان را می‌بوسیم و بار دیگر با شما عهد می‌بندیم به بندبندِ پیمان‌نامه‌های پرمهرتان وفادار می‌مانیم.»

در بخشی از این بیانیه آمده‌ است: «نه اجبار، نه سرکوب و نه دوشکا دیگر خراشی بر پولاد اراده ما نخواهد انداخت چرا که امروز یک ایران پشت ماست.»

تحصن شماری از دانشجویان دانشگاه هنر تهران در اعتراض به اعلام اجباری بودن پوشش مقنعه از روز ۲۴ خرداد آغاز شد و با وجود حضور مقام‌های امنیتی و ماموران یگان ویژه در پردیس باغ ملی و بازداشت دست‌کم ۱۰دانشجو در روز شنبه ۲۷ خرداد، این مقاومت و اعتراض دانشجویی ادامه پیدا کرد.

این دانشجویان معترض در روز ۲۸ خرداد بیانیه‌ای با جمله‌ای اثرگذار منتشر کرده و خطاب به حکومت گفتند: «ما با شما هیچ حرفی نداریم الا یه کلمه: نه!»

شماری از هنرمندان با کلمه کلیدی این بیانیه یعنی «نه» تصویرسازی و بارها این جمله دانشجویان معترض دانشگاه هنر را بازنشر کردند.

در بیانیه جدید دانشجویان دانشگاه هنر که روز دوم تیر منتشر شده، ‌با اشاره به این حمایت‌ها آمده است: «ما نیز به مبارزه خود برای ایرانی آزاد ادامه می‌دهیم و در کنار شما تا جان در بدن هست، تن به ظلم نخواهیم داد و ثابت خواهیم کرد که هیچ‌چیز به عقب برنمی‌گردد؛ ما آنچه بر ما رفت را هرگز فراموش نخواهیم کرد.»

نویسندگان بیانیه همچنین به اخراج یکی از دانشجویان معترض دانشگاه امیرکبیر به نام «علیرضا برادران شرکا» از سوی «نااهلان» اشاره کرده و گفتند: «می‌بینیم که هنوز درس نگرفته‌اند! نمی‌دانند که ما هیچ‌گاه یکدیگر را تنها نمی‌گذاریم. گذشت آن زمان که بغض فرو خورده باشیم؛ امروز خاری در گلوی ستمگریم.»

دانشجویان دانشگاه هنر در ادامه تاکید کردند: «ما ایستاده‌ایم؛ کنار خانواده‌های دادخواه، کنار زخم‌خوردگان این سال‌های سیاه ... ما پای این خاک ایستاده‌ای و خاموشی را روا نمی‌دانیم.»

در پایان این بیانیه نیز آمده است: «می‌دانیم که پیروزی بزرگ یک شبه اتفاق نمی‌افتد و تنها به پشتوانه کنش‌های کوچک و بزرگ ایستادگی است که می‌توان این خانه را از نو ساخت. پس دل قوی داریم که تاریکی رفتنی است. و ما پیش می‌رویم؛ دست در دست هم، به سوی آزادی.»

در روزهای گذشته بیانیه‌هایی از سوی دانشجویان دانشگاه‌های فردوسی مشهد، فارابی، سهند تبریز، اصفهان، هنر اصفهان، علامه، علم و صنعت، الزهرا، تهران، بهشتی، فنی حرفه‌ای انقلاب اسلامی، هنر و معماری پارس، سوره، زنجان، علوم پزشکی و آزاد زنجان، آزاد شهر قدس، علوم توانبخشی و خواجه نصیر در حمایت از دانشجویان معترض دانشگاه هنر تهران منتشر شد.

خانه فرهنگیان ایران هم با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از دانشجویان دانشگاه هنر تهران اعلام کرد: «نزدیک به یک سالگی جنبش مترقی "زن زندگی آزادی"، فریاد نه بزرگ شما، ما را بر آن داشت تا بار دیگر شاهد یک رفراندوم مردمی باشیم که جزم‌اندیشان و دهان‌های بدون گوش از آن هراس دارند.»

جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه هنر هم در همبستگی با دانشجویان بیانیه‌ای صادر کرده و نوشتند: «تمام قد پشت شما می‌ایستیم و دوشادوش شما نه می‌گوییم.»

آن‌ها در بیانیه خود نوشتند: «مایی که [شما] هسته‌ اولیه‌ آن را شکل دادید و تحت تهدید و ضرب و شتم حاضر به شکستنش نشدید، بزرگ‌تر از آن است که در مخیله‌ مستبدان کوچک و بزرگ بگنجد.»

اشاره فارغ‌التحصیلان به واژه‌های «ما» و «نه» به بیانیه دانشجویان که در پی سرکوبشان به دست ماموران امنیتی منتشر شده بود، برمی‌گردد.

در بیانیه‌ای که دانشجویان دانشگاه هنر روز ۲۸ خرداد خطاب به مقامات حکومتی منتشر کردند، آمده بود:

«مدتی پیش ورقه آهنی بزرگی به در ورودی دانشکده کاربردی جوش دادید که کاملا درون دانشگاه را از خیابان مخفی می‌کرد؛ فکر کردید حالا دیگر دانشگاه مُرده و از خیابان‌های اطرافش جداست. میان ما و شما دریایی خون فاصله است. ما، که حالا نزدیک یک سالی می‌شود "ما" شده‌ایم، هیچ حرفی با شما نداریم الا یک کلمه: "نه"...»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
امروز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.