بنیامین نتانیاهو به آنتونی بلینکن: اسرائیل ملزم به هیچ توافقی با ایران نیست

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۹

در حالی که زمزمه‌ها برای دست‌یابی به یک توافق موقت هسته‌ای میان قدرت‌های جهانی و تهران افزایش یافته، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که اسرائیل به هیچ توافقی با ایران ملزم نیست.

نخست‌وزیر اسرائیل شامگاه پنج‌شنبه ۱۸ خرداد به طور تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت‌وگو و تاکید کرد که بازگشت به توافق برجام، برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نمی‌کند.

نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه افزود که هیچ توافقی با ایران، برای اسرائیل الزام‌آور نیست و این کشور هر کاری برای دفاع از خود انجام خواهد داد.

از سوی دیگر بر اساس گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال از اسرائیل، در این گفت‌وگو بلینکن، نتانیاهو را از مفاد دیدارش با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در مورد توافق احتمالی عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی مطلع کرد.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل اعلام کرد دو طرف همچنین در مورد چالش‌ها و فرصت‌های موجود در منطقه گفت‌وگو کردند و نخست‌وزیر اسرائیل از بلینکن به خاطر گفت‌وگوهای صریح که اخیرا در واشنگتن بین تیم‌های دو کشور انجام شد و برای هماهنگی نزدیک بین اسرائیل و آمریکا بود، قدردانی کرد.

از سویی دیکر نشریه ایسرائیل هیوم گزارش داد ارزیابی مواضع وزیران کابینه سیاسی-امنیتی اسرائیل نشان می‌دهد اگر نتانیاهو و یواو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، موضعی را به آنها ارائه دهند که مستلزم اقدام نظامی علیه ایران باشد، اکثر آنها به این اقدام رای مثبت خواهند داد.

روزنامه هارتص نیز نوشت که دولت اسرائیل نگران است اهرم‌های فشاری که در گذشته برای تاثیرگذاری بر تفاهم‌ها بین واشینگتن و تهران در مورد برنامه هسته‌ای ایران وجود داشت، با توجه به تماس‌های پیشرفته‌ای که این روزها بین ایران و آمریکا برقرار است، از بین برود.

در بحث‌های داخلی در این زمینه در اسرائیل این نگرانی به وجود آمده که جلوگیری از تفاهم با ایران برای این کشور بسیار دشوار است و نمی‌تواند یک مخالفت واقعی در کنگره آمریکا ایجاد کند.

همچنین تاثیرگذاری بر کشورهای اروپایی نیز در ارتباط با ایران دشوار است.

با این حال در این شرایط همکاری‌های نظامی اسرائیل و آمریکا برای مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی ادامه دارد.

روز چهارشنبه این دو کشور به رزمایش مشترک خود که در آن یک «درگیری همه‌جانبه» شبیه‌سازی شده بود، پایان دادند.

رزمایش مشترک اسرائیل و آمریکا در حالی برگزار شد که هم‌زمان با آن، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مدعی ساخت یک «موشک هایپرسونیک» شد.

فرمانده تیپ هفت زرهی ارتش اسرائیل که در رزمایش مشترک با آمریکا شرکت کرد به نیوزویک گفت: «اسرائیل همیشه تحت تهدیدهای بسیاری از اطراف بوده و پیوسته برای هر چیزی که در راه است، آماده خواهد بود.»

نیوزویک نوشت که در رزمایش گسترده «دست محکم» واحدهایی از نیروی هوایی، نیروی دریایی و واحدهای سایبری اسرائیل به عنوان بخشی از سناریوی جنگ چند جبهه‌ای شرکت داشتند.

پیش از این مایکل کوریلا، فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، هم‌زمان با برگزاری این رزمایش برای یک دیدار سه‌روزه وارد تل‌آویو شده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.