جمهوری اسلامی سفارت خود را در پایتخت عربستان سعودی بازگشایی کرد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

سفارت جمهوری اسلامی در عربستان سعودی روز سه‌شنبه ۱۶ خردادماه با حضور مقامات وزارت خارجه ایران در ریاض بازگشایی شد و جمهوری اسلامی رسما فعالیت دیپلماتیک خود را در پایتخت عربستان سعودی از سر گرفت.

در این مراسم همزمان با پخش سرود جمهوری اسلامی، پرچم آن در سردر سفارت بالا رفت.

طبق اعلام وزارت خارجه ایران، در مراسم بازگشایی سفارت ایران در ریاض، سفرا و اعضای کادر دیپلماتیک مقیم عربستان سعودی و نمایندگان دفاتر سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی مستقر در ریاض حضور داشتند.

روز جمعه ۱۹ اسفند و در پایان این مذاکرات، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای علی شمخانی نماینده رهبر جمهوری اسلامی و دبیر شورای عالی امنیت ملی، مساعد بن‌محمد العیبان وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و وانگ ئی عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رییس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

در پی این توافق، مقامات جمهوری اسلامی و عربستان سعودی روند مذاکرات را برای بازگشایی نمایندگی‌های دیپلماتیک و سایر اقدامات دو جانبه آغاز کردند.

تهران و ریاض پس از حمله نیروهای بسیجی به مراکز دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد در حدود هفت سال پیش روابطشان را قطع کردند.

پیش‌تر نیز تهران و ریاض برای عادی سازی روابط خود با میانجی‌گری عراق چند دور مذاکره را برگزار کرده بودند، اما در آذرماه، آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های عراقی اعلام کرد که این مذاکرات به دلیل ادعای تهران مبنی بر تحریک اعتراضات ضدحکومتی ایرانیان از سوی ریاض، متوقف شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
در کارگه هنرمندی - فصل دوم

شنیداری

پادکست‌ها