هشدار صدراعظم آلمان درباره حمله به سد آبی اوکراین: جنگ اوکراین ابعادی جدید پیدا کرده است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

یک روز پس از آن که سد «نووا کاخوفکا» در منطقه اشغال شده خرسون اوکراین منهدم شد، ارتش‌های روسیه و اوکراین همچنان یکدیگر را به انهدام آن متهم می‌کنند. اولاف شولتس، صدراعظم آلمان نیز هشدار داد با این رخداد، تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین «بُعد جدیدی» پیدا کرده است.

شولتس روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد به رسانه‌ها گفت که انهدام سد «نووا کاخوفکا» در منطقه اشغال شده خرسون اوکراین، «هم‌راستا با جنایات بسیاری است که در اوکراین دیده‌ شده و به دست سربازان روسیه انجام شده است».

او افزود که این جنایات «بخشی از شیوه جنگی است که همیشه اهداف غیرنظامی - شهرها، روستاها، بیمارستان‌ها، مدارس و زیرساخت‌ها» را هدف قرار می‌دهد.

صدراعظم آلمان گفت با اینکه این حمله ابعاد جدیدی از تهاجم روسیه به اوکراین است اما با «روشی که پوتین در جنگ به کار گرفته نیز مطابقت دارد».

از سوی دیگر، مسکو و کی‌یف یکدیگر را متهم می‌کنند که سد آبی نوا کاخوفکا را در شامگاه گذشته (دوشنبه) منفجر کرده‌اند.

این سد، زیرساختی است که آب منطقه و شبه‌جزیره کریمه را تامین می‌کند و برای خنک کردن نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، بزرگ‌ترین نیروگاه در اروپا که آن هم اشغال شده، استفاده می‌شود.

شولتس نیروگاه زاپوریژیا را هم موضوعی خواند که آلمان «با نگرانی» به آن رسیدگی می‌کند.

او افزود: «ما در تلاش هستیم تا از یک موقعیت خطرناک جلوگیری کنیم. همیشه از همه طرف‌های درگیر می‌خواهیم که این موضوع را در اقداماتشان در نظر بگیرند.»

صدراعظم آلمان تاکید کرد: «انفجار این سد یک‌بار دیگر نشان داد که چگونه اروپایی‌ها باید در کنار اوکراین بایستند.»

پیش‌تر خبرگزاری تاس به نقل از یک مقام منصوب روسیه در منطقه زاپوریژیا گزارش داده بود در پی انهدام سد نووا کاخوفکا، خطری نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را تهدید نمی‌کند.

اما ارتش اوکراین گفت در حال سنجش میزان تخریب و وسعت زمین‌هایی است که با این انفجار زیر آب خواهند رفت.

مقامات محلی که از سوی مسکو این منطقه را کنترل می‌کنند هم می‌گویند شهر نووا کاخوفکا با تخریب این سد در جنوب اوکراین، زیر آب رفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها