وزیر دفاع چین نسبت به اوج‌گیری ذهنیت جنگ سرد در منطقه آسیا-اقیانوسیه هشدار داد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۴

لی شانگفو، وزیر دفاع چین، نسبت به اوج‌گیری ذهنیت جنگ سرد در منطقه آسیا-اقیانوسیه و در نتیجه آن افزایش خطرهای امنیتی هشدار داد و گفت پکن به جای تقابل به دنبال گفت‌وگو است.

لی شنبه در سخنرانی در نشست امنیتی شانگری‌لا در سنگاپور گفت «برخی کشورها» به تشدید رقابت تسلیحاتی و دخالت در امور داخلی دیگر کشورهای منطقه دامن می‌پردازند.

وزیر دفاع چین این هفته تقاضای لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، را برای دیدار در حاشیه نشست امنیتی شانگریلا در سنگاپور رد کرده بود.

وزیر دفاع آمریکا نیز در سخنرانی خود در این نشست امنیتی از چین به دلیل مخالفت با برگزاری گفت‌وگوهای نظامی با ایالات‌متحده انتقاد کرد.

وزیر دفاع آمریکا با ابراز نگرانی از عدم تمایل چین برای این مذاکرات، باز گذاشتن راه‌های ارتباطی مقام‌های نظامی دو کشور را برای تعیین سازوکارهای مدیریت بحران‌های نظامی حیاتی خواند.

روابط چین و ایالات‌متحده به دلیل گستره‌ای از موضوعات، از جمله استقلال تایوان، تنش‌های نظامی در دریای جنوبی چین و اعمال محدودیت آمریکا بر صادرات نیمه‌رساناهای چینی دچار تنش جدی است.

وزیر دفاع چین که در سال ۲۰۱۸ به دلیل خرید سلاح از روسیه تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفت، روز جمعه در حاشیه نشست امنیتی شانگری‌لا با همتای آمریکایی خود دست دادند، اما با وجود تقاضاهای مکرر واشینگتن برای گفت‌وگوی نظامی، این دو مقام با هم مذاکره‌ای نداشتند.

دو مقام نظامی چین در حاشیه این نشست گفتند پکن برای برگزاری مذاکرات نظامی با واشینگتن، خواستار نشانه‌های واضح از کاهش رویه «تقابل جویانه» از سوی ایالات متحده در آسیا، از جمله لغو تحریم‌ وزیر خارجه چین، است.

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد معاون آسیا و اقیانوسیه این وزارت‌خانه هفته آینده برای گفت‌وگو درباره مسائل مهم روابط دو جانبه به چین سفر خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها