نرگس محمدی از محرومیت ناهید تقوی، زندانی ۶۸ ساله ایرانی-آلمانی، از رسیدگی پزشکی خبر داد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۴

نرگس محمدی در متنی از زندان درباره محرومیت ناهید تقوی، زندانی ۶۸ ساله ایرانی-آلمانی از رسیدگی پزشکی نوشت که او «آنقدر درد می‌کشد که درد را به وضوح در چهره‌اش می‌توان دید. به سختی از تختش بیرون می‌آید، به بهداری می‌رود و آمپول مسکن قوی تزریق می‌کنند و به تختش برمی‌گردد».

این فعال حقوق بشر زندانی، روز یکشنبه ۱۴ خرداد در یادداشت خود از زندان افزود: «عادت دارم ناهید را روزی چند بار با پاکت سیگار و لیوان قهوه‌اش در حیاط با رویی گشاده و پر مهر و با مباحث عمیق و تیزبینانه‌اش ببینم. اما چند روز است که درد امانش را بریده است.»

خانم محمدی با اشاره به این که برای دومین بار است که ناهید تقوی را در چنین وضعیتی می‌بیند، افزود: «این درد را از ۲۲۰ روز سلول انفرادی اش دارد.»

ناهید تقوی شهروند آلمانی-ایرانی مهرماه سال ۱۳۹۹ در تهران بازداشت شد و به گفته دخترش، در دوران بازداشت تحت شکنجه روانی قرار گرفته است.

نرگس محمدی نیز یادآوری کرده که تقوی پس از بازداشت «به سلول‌های انفرادی ۲- الف سپاه پاسداران منتقل شد».

این فعال حقوق بشر زندانی ادامه داد: «او ۲۲۰ روز را در سلول انفرادی کوچکی، تنها، با سه پتو (یکی زیر سر، یکی زیر و یکی رو) سر می‌کند. نبود نور، هوا، فضا برای تحرک، غذای بی‌کیفیت، محرومیت از مراقبت پزشکی و بهداشت و سابقه دیسک‌کمر، فشارهای روانی و عصبی، فشار ممتد بازجویی موجب می‌شود تا دیسک کمر او حادتر شده و مبتلا به دیسک گردن، کنترل‌ناپذیری دیابت و فشار خون شود.»

در یادداشت محمدی که در حساب اینستاگرام او منتشر شده، آمده است: «ناهید تا بهمن ۱۴۰۰ از دسترسی به پزشک متخصص محروم بوده در حالی که انگشتان دستش از کار می‌ماندند. قرص‌های متعدد از بهداری داخل زندان وضعیت او را روز به روز بدتر می‌کند و نهایتا از تیر ۱۴۰۱ او برای تزریق کورتون به مفاصل بدن که تزریق بسیار دردناکی است اعزام می‌شود.»

به نوشته این زندانی سیاسی، اعزام دوم تقوی به بیمارستان «با ماه‌ها تاخیر، یعنی ماه‌ها درد و شکنجه، بالاخره در فروردین ۱۴۰۲ اتفاق افتاد».

محمدی در تشریح وضعیت کنونی این زندانی دوتابعیتی اضافه کرد: «این روزها ناهید دوباره درگیر خشک شدن انگشتان دست و درد شدید در گردن، کمر و دستانش است. علی رغم دستور پزشکی قانونی وابسته به قوه قضاییه او نباید در محیط پر اضطراب و استرس باشد. ولی هر دو بار ناهید پس از تزریق بسیار دشوار و دردناک کورتون به مفاصل، از روی تخت بیمارستان یک راست به روی تخت زندان منتقل میشود . تا کی این آزار ادامه خواهد داشت؟»

از زمان بازداشت تقوی تاکنون چندین بار گزارش‌هایی مبنی بر وخامت حال جسمی او منتشر شده است.

جمهوری اسلامی با بازداشت خودسرانه اتباع خارجی یا شهروندان دوتابعیتی در تلاش برای اعمال فشار بر کشورهای غربی در جهت برآوردن خواسته‌های خود است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبر
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.