تداوم آزار خانواده‌های معترضان کشته و اعدام‌شده؛ سنگ مزار محسن شکاری تخریب شد

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۳

آزار خانواده‌های معترضان کشته و اعدام‌شده در جریان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی در شرایطی ادامه دارد که به تازگی سنگ مزار محسن شکاری، ‌معترض اعدام‌شده هم تخریب شده است.

ویدیوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند هواداران حکومت تلاش کرده‌اند تا سنگ مزار محسن شکاری، معترض اعدام‌شده را در بهشت‌زهرای تهران تخریب کنند.

روز جمعه نیز مسعود شکاری، پدر این معترض ۲۲ ساله اعدام‌شده، در توییتر نوشت: «من و خانواده‌ام بعد از دست دادن عزیزمون به زندگی عادی گذشته برنگشتیم و برنمی‌گردیم ولی حالا که به درد خودمون داریم می‌سوزیم بعضی‌ها همینم نمی‌ذارند.»

او ادامه داد: «مثل امروز که به سنگ مزار پسر عزیزم آسیب رسوندند... آدم نمی‌دونه که دیگه به همچین کسایی چی بگه.»

در ماه‌های گذشته سنگ مزار شماری از کشته‌شدگان و اعدام‌شدگان خیزش انقلابی ایرانیان از سوی حامیان حکومت مخدوش یا تخریب شدند؛ از جمله مزار ژینا (مهسا) امینی که کشته شدن او در شهریور سال گذشته و در مقر گشت ارشاد،‌ منجر به شکل‌گیری انقلاب «زن،‌ زندگی، آزادی» شد.

امجد امینی، پدر مهسا بامداد یکشنبه ۳۱ اردیبهشت خبر داد که افرادی سنگ مزار دخترش در آرامستان سقز را تخریب کرده و شیشه نصب شده روی عکس او را شکسته‌اند.

پیش از او هم سنگ مزار یلدا آقافضلی، دختر هنرمند ۱۹ ساله‌ای که چند روز بعد از آزادی از زندان قرچک درگذشت، چندین بار تخریب و آخرین بار عکس او از روی مزارش برداشته شد.

از سال ۱۳۵۹ و تخریب مقبره رضاشاه به دست صادق خلخالی، تاکنون این رویه ادامه داشته و بارها سنگ مزار مخالفان متوفی یا قربانیان جمهوری اسلامی به دست نیروهای وابسته به حکومت تخریب شده‌اند.

به گفته ناظران، حضور بر سر مزار این معترضان کشته‌شده و همدلی با خانواده آن‌ها از سوی شهروندان،‌ تبدیل به کانون اعتراضاتی جدید شده است.

حکومت با برهم زدن این تجمع و ممانعت از برگزاری مراسم بر سر مزار آنان، دست به آزار و اذیت خانواده کشته‌شدگان می‌زند تا آن‌ها را از ادامه دادخواهی منصرف کند.

وقتی نیروهای مخالف حکومت از هنرمند و فعال سیاسی تا شهروندان معترض، مورد اقبال جامعه قرار می‌گیرند، حامیان جمهوری اسلامی دست به تخریب سنگ مزار آن‌ها می‌زنند.

در سال‌های گذشته سنگ مزار معترضانی دیگر چون نوید افکاری، پویا بختیاری، کیانوش آسا، ندا آقاسلطان و... به دست حامیان حکومت تخریب و مخدوش شده‌اند.

اکنون نیز معترضان خیزش انقلابی که حکومت تلاش کرد آن‌ها را مجرم یا اعدام‌شان را موجه نشان دهد به چهره‌های مورد حمایت مردم تبدیل شده‌اند.

محسن شکاری که به تازگی سنگ مزارش تخریب شده، یکی از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی در تهران است که تنها پنج هفته پس از بازداشت و سحرگاه پنج‌شنبه، ۱۷ آذر سال گذشته به دار آویخته شد.

این معترض ۲۲ ساله روز دهم آبان، از سوی دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهاماتی چون «محاربه» به اعدام محکوم شده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها