نماینده پارلمان ایتالیا از روی متن نوشته شده به وسیله هوش مصنوعی سخنرانی کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۱

یک نماینده پارلمان ایتالیا با سخنرانی از روی متنی که به وسیله هوش مصنوعی نوشته شده بود، همکاران خود را غافلگیر کرد. او که در پایان سخنرانی‌اش از این مساله پرده برداشت، گفت که هدفش از این کار ایجاد مباحثه‌ای جدی درباره خطرات و فرصت‌هایی است که از سوی هوش مصنوعی ایجاد شده است.

در این سخنرانی، مارکو لومباردو، نماینده میانه‌رو پارلمان ایتالیا از همکارانش پرسید: «چند نفر از ما امروز می‌توانیم بین متنی که به وسیله هوش انسانی تولید می‌شود با جریان افکاری که به واسطه الگوریتم هوش مصنوعی تولید شده، تمایز قائل شویم؟»

لومباردو در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز تایید کرد سخنرانی‌اش را که درباره قراردادهای دوجانبه با سوئیس بود، به کمک چت جی‌پی‌تی-۴ شرکت «اوپن ای‌آی» نوشته است.

او گفت کارکنانش برای تهیه و ورود اطلاعات لازم به این نرم‌افزار «چند ساعت» زمان صرف کردند و از طرفی چت جی‌پی‌تی «بلافاصله» متن سخنرانی را تولید کرده است.

کارلو کالندا، رهبر حزب آزیونه ایتالیا، در واکنش به این موضوع در حساب توییتر خود گفت متن سخنرانی همکار نماینده‌اش «بی‌عیب و نقص» بود اما هم‌زمان اضافه کرد: «برای من هنوز روشن نیست شاهد یک پیشرفتیم یا یک گام به عقب.»

لومباردو با اشاره به اینکه او تحت تاثیر پیشرفت هوش مصنوعی قرار گرفته است، خواستار درک بهتر این فن‌آوری به منظور ایجاد تعادل مناسب بین مقررات و نوآوری شد.

در ماه‌های گذشته تلاش‌های جهانی برای ایجاد قوانین و مقررات هوش مصنوعی ایتالیا را در کانون توجه قرار داده است.

چندی پیش سازمان دیده‌بان حفاظت از داده‌های این کشور دسترسی به خدمات چت جی‌پی‌تی را به طور موقت مسدود و هم‌زمان تحقیقاتی را درباره نقض احتمالی قوانین حریم خصوصی آغاز کرد.

اتحادیه اروپا هم در حال تدوین مقرراتی در زمینه هوش مصنوعی مولد است و انتظار می‌رود پیش‌نویس آن در هفته‌های آینده منتشر شود.

صاحبان شرکت‌های هوش مصنوعی هم‌زمان با استقبال از این موضوع، نگرانی‌های خود را درباره برخی چالش‌های فنی احتمالی درباره انتظارات قانون‌گذاران اروپایی مطرح کرده‌اند.

هفته گذشته سم آلتمن، مدیر شرکت «اوپن ای‌آی» (OpenAI) و مالک خدمات چت جی‌پی‌جی هشدار داد شرکت او ممکن است در واکنش به این قوانین، خدماتش را در کشورهای اروپایی متوقف کند.

روز گذشته مته فردریکسن، نخست‌وزیر دانمارک نیز برای نوشتن بخشی از سخنرانی خود در پارلمان این کشور از چت جی‌پی‌تی استفاده کرد تا خطرات هوش مصنوعی را برای نمایندگان برجسته کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول
خبرها
چشم‌انداز
خبر

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.