سازمان‌های کوییر ایرانی خواستار حضور جامعه رنگین‌کمانی ایران در رژه‌های افتخار ۲۰۲۳ شدند

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۶

کمیسیون جهانی ایران‌پراید، مجموعه سازمان‌های کوییر ایرانی و فارسی‌زبان، در فراخوانی از همه اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو ایرانی و فارسی‌زبان در شهرهای مختلف جهان خواست در اولین رژه افتخار جامعه رنگین‌کمانی در دوره خیزش انقلابی «زن، زندگی، آزادی»، حضور گسترده داشته باشند.

از آغاز خیزش انقلابی مردم ایران، سازمان‌های عضو کمیسیون جهانی ایران‌پراید در حال تدارک برای حضور جامعه کوییر ایرانی در رژه‌های افتخار شهرهای آمستردام در هلند و تورنتو و ونکوور در کانادا هستند.

از سوی دیگر، سایر کنشگران کوییر ایرانی و افغانستانی در شهر‌های مختلف جهان، از جمله لس‌آنجلس، پاریس و برلین نیز برای برگزاری رژه افتخار جامعه رنگین‌کمانی ایرانی و فارسی‌زبان در حال تلاش هستند.

کمیسیون جهانی ایران‌پراید علاوه بر کمک به برگزاری رژه افتخار کوییرهای ایرانی، در تلاش است به پیگیری و حمایت از طرح‌های اجتماعی و سیاسی جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو ایرانی و فارسی زبان و هماهنگی و تعامل بیشتر با سازمان‌ها و کنشگران کوییر کمک کند.

سازمان‌های ژوپیا و آزاد کوییر از هلند و سازمان‌های ایران‌کوییر و کوییرکدهدر کانادا، از جمله سازمان‌ها و تشکل‌هایی هستند که به کمیسیون جهانی ایران‌پراید ملحق شده‌اند.

پس از اعترضات گسترده جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو آمریکا در دهه ۶۰ میلادی که نقطه اوج آن در شورش‌های استون‌وال در ژوئن سال ۱۹۶۹ شکل گرفت، کشورهای مختلف جهان در هفته‌های پس از ماه ژوئن با برگزاری راهپیمایی با افراد کوییر اعلام همبستگی می‌کنند.

در حالی که بسیاری از افراد کوییر در ایران در خانواده‌های خود با خطر جنایت‌های ناموسی، از جمله قتل مواجه هستند، این بخش از شهروندان طبق قوانین جمهوری اسلامی نیز در خطر اعدام و سایر روش‌های قصاص قرار دارند.

مقامات جمهوری اسلامی به صورت علنی شهروندان کوییر را با القابی ناپسند مورد خطاب قرار داده و در اظهارات مختلف آنها را «منحرف» و «بیمار» می‌خوانند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
خبر
برای زن، برای زندگی، برای آزادی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.