کاهش میلیاردهای دنیا در سال ۲۰۲۲؛ میلیاردهای عرب در سال ۲۰۲۳ بر اساس رتبه‌بندی فوربز

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

سال ۲۰۲۲ سال پردست‌اندازی برای ثروتمندترین افراد جهان بود. رتبه‌بندی فوربز از میلیاردهای جهان نشان می‌دهد شمار میلیاردهای دنیا از دو هزار و ۶۶۸ نفر در سال ۲۰۲۲ به دو هزار و ۶۴۰ تن در سال ۲۰۲۳ کاهش یافته است.

ثروت میلیاردها در ماه مارس سال ۲۰۲۳ بر روی هم ۱۲/۲ تریلیون دلار و ۵۰۰ میلیارد دلار کمتر از زمان مشابه در سال گذشته (مارس ۲۰۲۲) بوده است و نیمی از اسامی لیست ۲۰۲۳ هم ثروتشان نسبت به سال ۲۰۲۲ کمتر شده است.

این کاهش ثروت میلیاردها درباره ثروتمندان خاورمیانه هم صادق است و ثروت ۹ نفر از ۲۱ میلیاردر عرب در ماه مارس سال ۲۰۲۳ نسبت به ماه مارس سال ۲۰۲۲ کمتر شده است. اگرچه ثروت این افراد روی‌هم‌رفته زیاد شده و از ۵۲/۶ میلیارد در سال ۲۰۲۲ به ۵۳/۹ میلیارد در سال ۲۰۲۳ رسیده است.

میلیاردرهای عربستان سعودی برای ششمین سال متوالی از لیست جهانی میلیاردهای فوربز کنار گذاشته شده‌اند.

ناصف ساویرس، با ثروت خالص بالغ بر ۷/۴ میلیارد دلار، همچنان ثروتمندترین فرد عرب در جهان است. ثروت او در مقایسه با سال ۲۰۲۲، ۳۰۰ میلیون دلار نزول داشته و گران‌بهاترین سرمایه او سهام حدودا شش درصدی در شرکت آدیداس است.

ساویرس همچنین شرکت اوسی‌آی، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کود نیتروژنی در جهان را می‌گرداند که نیروگاه‌هایی در ایالت‌های تگزاس و آیووای آمریکا دارد.

یسعد ربراب و خانواده، تنها میلیاردر الجزایر است که همچنان با ثروت ۴/۶ میلیارد دلاری، دومین ثروتمند عرب در جهان است اما ثروت او هم در مقایسه با سال ۲۰۲۲، ۵۰۰ میلیون دلار کاهش داشته.

ربراب موسس و مدیر‌عامل سِویتال، بزرگ‌ترین شرکت خصوصی در الجزایر است که صاحب یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌جات تصفیه‌کننده‌ شکر در جهان است و ظرفیت تولید دو میلیون تن شکر تصفیه‌شده در سال را دارد.

حسین سجوانی، میلیاردر اماراتی هم بزرگ‌ترین سودکننده سال ۲۰۲۳ است. ثروت شخصی سجوانی در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲، تا ۶۶/۷ درصد افزایش داشته.

ثروت محمد منصور، میلیارد مصری هم در سال ۲۰۲۳، ۴۴ درصد افزایش داشته است.

مصر و لبنان، هر کدام با شش میلیاردر، بیشترین شمار میلیاردرها در منطقه (خاورمیانه و شمال آفریقا) را دارند. ثروت خالص شش میلیاردر مصری، روی‌ هم‌ رفته ۱۹/۱ میلیارد دلار است: ثروت برادران منصور یعنی محمد، یوسف و یاسین و برادران و برادران ساویرس یعنی ناصف و نجیب و البته محمد فایض، مالک ۹۴ ساله سابق هرودز، معروف‌ترین فروشگاه لندن.

شش میلیاردر لبنانی هم سر‌جمع ۱۱۸ میلیارد دلار ثروت خالص دارند. این لیست شامل برادران میقاتی یعنی نجیب و طاها، رابرت معوض، مالک شرکت جواهرسازی و برادران میلیارد سابق و البته نخست‌وزیر لبنان سعد حریری یعنی بها، ایمان و فهد حریری‌ است.

امارات متحده عربی هم در سال ۲۰۲۳، سه میلیاردر داشته: حسین سجوانی، عبدالله بن احمد الغریر و خانواده و عبدالله الفطیم و خانواده. جمع ثروت خالص این سه نیز ۹/۹ میلیارد دلار است.

مراکش و قطر هم هر کدام دو میلیاردر دارند: عزیز آخنوش، نخست‌وزیر مراکش و خانواده و عثمان بن‌ جلون و خانواده میلیاردهای مراکش و فیصل بن قاسم آل ثانی و حمد بن جاسم آل ثانی، هر دو از اعضای خاندان سلطنتی قطر.

اما لیست ۱۰ میلیاردر عرب در سال ۲۰۲۳ طبق رتبه‌بندی فوربز به شرح زیر است:

۱- ناصف ساویرس

ثروت خالص: ۷/۴ میلیارد دلار

۲- یسعد ربراب و خانواده

ثروت خالص: ۴/۶ میلیارد دلار

۳- حسین سجوانی

ثروت خالص: ۴/۵ میلیارد دلار

۴- محمد منصور

ثروت خالص: ۳/۶ میلیارد دلار

۵- نجیب ساویرس

ثروت خالص: ۳/۳ میلیارد دلار

۶- عبدالله بن احمد الغریر و خانواده

ثروت خالص: ۳ میلیارد دلار

۷- نجیب میقاتی

ثروت خالص: ۲/۸ میلیارد دلار

۸- طاها میقانی

ثروت خالص: ۲/۸ میلیارد دلار

۹- سهیل بهوان

ثروت خالص: ۲/۷ میلیارد دلار

۱۰- عبدالله الفطیم و خانواده

ثروت خالص: ۲/۴ میلیارد دلار

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
آستانه
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها