سفر دستیاران ارشد نتانیاهو به آمریکا برای گفت‌وگو درباره ایران و عربستان سعودی

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۴

رسانه‌های آمریکایی و اسرائیلی گزارش دادند دو مقام عالی‌رتبه امنیتی و دستیار ارشد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای گفت‌وگو درباره جمهوری اسلامی و همچنین عربستان سعودی به زودی به آمریکا سفر خواهند کرد.

بر اساس گزارش این رسانه‌ها، «تساخی هنگبی»، مشاور امنیت ملی اسرائیل و «رون درمر»، وزیر امور استراتژیک این کشور، هفته آینده در واشینگتن با مقام‌های ارشد آمریکایی ملاقات خواهند داشت.

یک مقام دفتر نخست‌وزیر اسرائیل اما اعلام کرد هنوز تاریخی در این زمینه نهایی نشده است.

هنگبی و درمر، هر دو از نزدیک‌ترین مقام‌های اسرائیل به نتانیاهو به شمار می‌روند.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، موضوع ایران و نگرانی اسرائیل از تحولات جدید در برنامه اتمی جمهوری اسلامی محور گفت‌وگوهای مقام‌های اسرائیلی و آمریکایی خواهد بود.

علاوه بر این، موضوع عادی‌سازی روابط اسرائیل با عربستان سعودی از محورهای گفت‌وگوهاست.

یک مقام اسرائیلی به کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل گفت: «آمریکایی‌ها به برقرار شدن احتمالی پروازهای مستقیم میان تل‌آویو و جده به‌عنوان یک نقطه عطف در عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی نگاه می‌کنند.»

به گفته او، عربستان سعودی مخالفت چندانی با این پروازها ندارد اما از آن‌جا که این پروازها می‌تواند به اقتصاد اردن که تاکنون حجاج اسرائیلی از آن‌جا به عربستان سعودی پرواز می‌کردند ضربه بزند، انتظار می‌رود که عمان بکوشد در این مسیر «سنگ‌اندازی» کند.

وب‌سایت خبری آمریکایی اکسیوس نیز خبری مشابه را درباره احتمال سفر قریب‌الوقوع دو مقام اسرائیلی از قول چهار منبع در اسرائیل و آمریکا منتشر کرده است.

در روزهای اخیر شماری از مقامات امنیتی اسرائیل درباره تحولات جدید در برنامه اتمی ایران هشدار داده‌اند.

هم‌زمان، گزارش‌های متعددی از تلاش اسرائیل و عربستان سعودی برای عادی‌سازی روابط میان دو کشور یا دست‌کم برقرار شدن پروازهای مستقیم میان تل‌آویو و جده در زمان مراسم حج منتشر شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

تاریخ شفاهی - فصل دوم
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید