اتحادیه اروپا پنج مقام جمهوری اسلامی و دو نهاد وابسته به سپاه پاسداران را تحریم کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۱

در پی اعدام سه معترض در ایران و افزایش چشمگیر آمار اعدام و سرکوب‌ها علیه شهروندان، اتحادیه اروپا در بسته جدید تحریم‌های حقوق بشری خود پنج مقام جمهوری اسلامی و دو نهاد وابسته به سپاه پاسداران را تحریم کرد.

در فهرست جدید تحریم نام سازمان بسیج دانشجویی و بنیاد تعاون سپاه پاسداران قرار دارد.

علاوه بر این، اتحادیه اروپا سلمان آدینه‌وند، فرمانده یگان امداد تهران بزرگ، محمدامین آقامیری دبیر شورای عالی فضای مجازی، محسن نیک‌ورز دادستان سابق شهرستان سیرجان، نادر مرادی معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت تهران و سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فرماندهی کل انتظامی ایران را هم تحریم کرد.

پیشتر آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان اعلام کرده بود که وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود، درباره تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی تصمیم‌گیری خواهند کرد. بربوک در این زمینه افزود که اعضای بیشتری از سپاه پاسداران به فهرست تحریم‌ها اضافه خواهند شد و تاکید کرد بسته تحریمی جدید «نشانه روشنی است که ما در کنار مردم ایران هستیم».

او با اشاره به نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی به خبرنگاران گفت: «زیر پا لگد شدن حقوق زنان به دلیل حجاب و مسموم شدن دانش‌آموزان در ایران قابل پذیرش نیست.»

همزمان جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با اشاره به اعدام سه معترض دیگر در اصفهان اعلام کرد که روز دوشنبه در نشست وزرای خارجه این اتحادیه، بسته تحریمی جدید علیه مقامات جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر تصویب می‌شود.

اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی در روز جمعه گذشته موجی از اعتراض‌ها و محکومیت‌های داخلی و بین‌المللی را به دنبال داشته است.

ایرانیان سراسر جهان در سه روز گذشته با برگزاری تظاهرات و تجمع در شهرهای مختلف، خواستار اقدام بیشتر جامعه جهانی علیه جمهوری اسلامی شدند.

همچنین روز یکشنبه، نمایندگان پارلمان ناتو خواستار قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا شدند.

در کانادا نیز، لئو هوساکوس، سناتور کانادایی، در واکنش به اعدام سه معترض اصفهانی گفت جامعه جهانی از جمله کانادا، باید گام‌های ملموسی برای حمایت از مردم ایران بردارد؛ همچنین مدت زیادی از موعود آن گذشته که ترودو سپاه پاسداران را به عنوان نهاد تروریستی معرفی کند.

این اولین بار نیست که اتحادیه اروپا تحریم‌های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی وضع می‌کند.

از زمان آغاز خیزش انقلابی و سراسری «زن، زندگی، آزادی» علیه جمهوری اسلامی، اتحادیه اروپا به همراه بریتانیا، آمریکا، کانادا و استرالیا و حتی کشورهای مثل نیوزلند تحریم‌هایی را علیه سرکوبگران این خیزش وضع کرده‌اند.

با این حال، هنوز اتحادیه اروپا، کانادا و بریتانیا نام سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه‌بندی نکرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها