موج مهاجرت شطرنج‌بازان ایرانی؛ مهاجرت پویا ایدنی، استاد بزرگ شطرنج ایران به فرانسه

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۱

خبرگزاری ایسنا خبر داده که پویا ایدنی، استادبزرگ شطرنج ایران هم به فرانسه مهاجرت کرده است: «در ایران مشکلاتی داشتم و ادامه مسابقات برایم سخت بود.» پیش از این علیرضا فیروزجا و میترا حجازی‌پور، دو استاد بزرگ شطرنج ایران هم به فرانسه مهاجرت کرده بودند.

سارا خادم‌الشریعه هم در اواخر سال ۲۰۲۲ به اسپانیا مهاجرت کرد. پویا ایدنی در مسابقات سریع و برق‌آسای قرقیزستان که اتفاقا منجر به مهاجرت سارا خادم‌الشریعه شد، نتوانست با حریف اسرائیلی مسابقه دهد. در مسابقات قزاقستان سه استادبزرگ شطرنج ایران مجبور شدند با حریف اسرائیلی مسابقه ندهند.

استادبزرگ شطرنج ایران به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است: «با همسرم به فرانسه رفته‌ام. آن‌جا شرایط بازی کردن برایم مناسب‌تر است و به مسابقات و لیگ‌ها نزدیک‌تر هستم. من به ایران رفت‌وآمد می‌کنم و برای بازی‌های آسیایی قرار است برای تیم ملی ایران بازی کنم.»

آنطور که ایدنی گفته است، احتمال مهاجرت دیگر شطرنج‌بازان هم وجود دارد: «در ایران مشکلاتی داشتم و ادامه مسابقات برایم سخت بود. دسترسی به برخی سایت‌های اصلی شطرنج برای‌مان سخت شده بود. حتی بقیه بازیکنان همانند محمدامین طباطبایی و پرهام مقصودلو هم همین شرایط را دارند و به سختی کار می‌کنند. امیدوارم این اوضاع بهتر شود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
مستند کوتاه - کمون پاریس

شنیداری

پادکست‌ها