ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع این کشور در جده به یک توافق آتش‌بس هفت روزه رسیدند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۱

آمریکا و عربستان سعودی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع این کشور در شهر جده به یک توافق آتش‌بس هفت روزه رسیدند و خاطرنشان کردند این توافق قابل تمدید است.

بر اساس این توافق آتش‌بس که از شامگاه دوشنبه به وقت محلی به اجرا درمی‌آید، طرف‌های درگیر توافق کردند امکان ارسال و توزیع کمک‌های انسان‌دوستانه را ایجاد کرده، خدمات اضطراری را احیا کنند و نیروهای خود را از بیمارستان‌ها و سایر مکان‌های عمومی ضروری خارج کنند.

آمریکا و عربستان سعودی پیش‌بینی کردند برای پایان دادن دائمی به درگیری‌های سودان، نشست‌های دیگری در جده بین طرف‌های درگیر این کشور برگزار شود.

طبق این بیانیه، تا کنون چندین توافق آتش‌بس بین دو طرف نقض شده است، اما توافق کنونی با میانجیگری آمریکا و عربستان سعودی است و با سازوکارهای نظارتی بین‌المللی حمایت خواهد شد.

پیش‌تر وزیر خارجه آمریکا در تماس با فرمانده ارتش سودان درباره روند مذاکرات در جده برای دستیابی طرف‌های درگیر در سودان به یک آتش‌بس کوتاه‌مدت برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه و از سرگیری برخی خدمات ضروری، گفت‌وگو کردند.

شش هفته درگیری نظامی در سودان به هرج‌ومرج، کمبود غذا و کالاهای ضروری منجر شده و بسیاری از بانک‌ها، سفارتخانه‌ها، انبارها و کلیساها مورد غارت قرار گرفته‌اند.

با وجودی‌که روز شنبه اوضاع در خارطوم نسبتا آرام بود و تنها تعدادی شلیک پراکنده در آن شنیده شد، شهرهای ام‌درمان و بحری هدف حمله‌های هوایی قرار گرفتند. در روزهای اخیر منطقه دارفور نیز صحنه درگیری‌های نظامی بود.

در نتیجه درگیری‌های سودان که از ۲۶ فروردین آغاز شد، ۷۰۵ نفر کشته، بیش از پنج هزار و ۲۸۰ نفر زخمی و یک میلیون و صد هزار نفر آواره شده‌اند.

این درگیری‌ها پس از اختلاف‌ها بر سر طرح یکپارچه‌سازی نیروهای پشتیبانی ویژه در ارتش سودان آغاز شد. این طرح بر پایه یک توافق بین‌المللی در نظر داشت سدوان را به سمت گذار دموکراتیک ببرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید