رابطه سکس با ورزش: تمرین مرتب، رابطه جنسی را بهتر می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۰

وب‌سایت لایف‌هکر مقاله‌ای درباره تاثیر ورزش بر بهبود سکس و رابطه جنسی منتشر کرده است که در ادامه ترجمه‌ای از آن را می‌خوانید.

همه آگاهیم که باید سلامت بدنمان را بهبود ببخشیم اما اگر احیانا به انگیزه بیشتری برای رفتن به باشگاه نیاز دارید، باید بدانید و آگاه باشید که ورزش می‌تواند زندگی جنسی شما را هم بهبود ببخشد. البته به نظر می‌رسد این موضوع آنچنان هم نکته‌ تازه‌ای نیست.

کارلا رابینسون، یک کارشناس در حوزه سلامت می‌گوید: «ورزش جریان خون در سراسر بدن را زیاد می‌کند که باعث برانگیختگی و زیاد شدن میل جنسی (لیبیدو) می‌شود.»

اما خب این تمام کاری نیست که از دست ورزش برای بهتر کردن زندگی جنسی‌ ما برمی‌آید.

ادامه مطلب را بخوانید تا ببینید ورزش کردن چطور می‌تواند در باشگاه و اتاق خواب، جان تازه‌ای به شما ببخشد.

ورزش جریان خون، توان و بنیه را افزایش می‌دهد

دکتر سیمران شامانور، متخصص حوزه پزشکی جنسی، به لایف‌هکر می‌گوید: «وقتی ورزش می‌کنید ضربان قلب شما بالاتر می‌رود که این خود به افزایش گردش خون در سراسر بدن، از جمله اندام‌های جنسی می‌انجامد.»

او در ادامه می‌گوید که گردش بهتر جریان خون به سکس بهتر و پرتوان‌تر می‌انجامد و به مردان هم کمک می‌کند تا نعوظ بهتری داشته باشند.

طبق یک پژوهش منتشر شده در ژورنال پزشکی جنسی در سال ۲۰۲۱، زنانی که ورزش می‌کردند بیشتر انگیختگی و میل جنسی داشتند، ارگاسم‌های بیشتری داشتند و واژن آن‌ها هم بیشتر تحریک و مرطوب می‌شد.

همچنین با ورزش مداوم، سکس می‌تواند بیشتر طول بکشد تا بیشتر از آن لذت ببرید.

رابینسون معتقد است تمرین با وزنه راهی مناسب برای بالا بردن تستوسترون و بهبود میل جنسی است.

او می‌گوید که مردان ممکن است پس از انجام تمرینات مقاومتی، شاهد بالا رفتن سطح تسوتسترون در بدنشان باشند: «مردان مسن‌تر هم ممکن است پس از ورزش‌های هوازی تستوسترون بیشتری ترشح کنند.»

تستوسترون همچنین به بهبود میل جنسی در زنانی که در دوره پیش از یائسگی قرار دارند کمک می‌کند. پژوهش‌ها حاکی از آن است که تستوسترون ترشح‌ شده پس از ورزش‌های «هیت» (تمرینات متناوب با شدت بالا) در این دسته از زنان، در مقایسه با دیگر ورزش‌ها نتیجه بهتری می‌دهد.

ورزش همچنین استرس را کاهش می‌دهد و دلیل حال خوب افراد پس از ورزش هم این است که بدن با تمرین ورزشی، هورمون اندورفین آزاد و خلق‌وخو را متعادل می‌کند.

دیوید زال، روان‌شنالس بالینی، معتقد است: «میل جنسی به سلامت روانی هم وابسته است و وقتی افراد غمگین و افسرده‌اند، از سکس لذت کمتری می‌برند و میل جنسی‌شان هم کاهش می‌یابد. در حالی که خلق‌وخوی بهتر، اعتماد به‌ نفس افراد را بالاتر می‌برد و آن‌ها را هنگام سکس ریلکس می‌کند.»

تقویت عضلات کف لگن مساوی با ارگاسم بهتر!

ملیسا بنتی‌ولیو، موسس «فیتنس فریم» باور دارد که انجام مرتب «پیلاتس» با تسهیل و تقویت ارگاسم رابطه دارد و در کل زندگی جنسی افراد را بهتر می‌کند.

به نظر بنتی‌ولیو، پیلاتس با یک سلسله حرکات، توانایی درگیر کردن و بهبود عضلات کف لگن را دارد که هدف آن‌ها تقویت تونوس (کشنگ) ماهیچه‌ای در کف لگن است؛ کف لگن مثانه، رحم، رکتوم را در برمی‌گیرد و نقشی اساسی در عملکرد جنسی افراد و لذت در سکس دارد.

بنتی‌ولیو می‌گوید که گاهی عضلات ضعیف در این نقاط از بدن به انقباضات ضعیف می‌انجامد که در نهایت ارگاسمی کم‌جان را به دنبال خواهد داشت یا ممکن است فرد اصلا به ارگاسم نرسد.

بنتی‌ولیو معتقد است: «هر چه بیشتر یاد بگیرید که عضلات کف لگن را با حرکاتی کنترل‌شده درگیر کنید، بدن شما هم بهتر یاد می‌گیرد که آن عضلات را شناسایی کند و از آن‌ها در زمان آزاد و منقبض کردن، درست کار بکشد و همه این‌ها به ارگاسم شما کمک می‌کند.»

پیلاتس همچنین به منعطف‌تر شدن بدن کمک می‌کند که خب کمی چست و چابک بودن در اتاق خواب هم بد نیست.

گنجاندن ورزش‌هایی مثل یوگا -که انعطاف بدن را بهبود می‌بخشد- در برنامه ورزشی‌تان، ممکن است زندگی جنسی‌تان را هم بهتر کند.

پژوهش درباره یوگا و سلامت جنسی گسترده نبوده اما کارلا رابینسون می‌گوید: «شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد یوگا می‌تواند درد هنگام سکس را کاهش دهد و مرطوب شدن، انگیختگی و ارگاسم را بهبود ببخشد و اگر به کار هیچ‌کدام از این موارد هم نیاید، انجام مداوم همان حرکات کششی در یوگا و پیلاتس باعث می‌شود هنگام امتحان کردن پوزیشن‌های جدید در اتاق خواب، عضلاتتان نگیرد.»

چطور باید ورزش را در برنامه‌تان بگنجانید؟

طبق توصیه دیوید زال، افراد باید دست‌کم ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه ورزش بسیار فشرده در هفته را در کنار ورزش‌های قدرتی، دست‌کم دو بار در هفته، بگنجانند.

شامانور هم توصیه می‌کند این نوع ورزش‌ها همچنین می‌توانند ترکیبی استفاده شوند تا با حفظ تنوع، افراد را به برنامه ورزشی پای‌بند نگه دارند.

او توصیه می‌کند که افراد عضلات شکمشان را هم طی تمرینات درگیر و تقویت کنند چون تقویت عضلات شکم برای پوزیشن‌هایی از سکس که نیاز به تعادل دارند بسیار مهم است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
نامی که رمز شد
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.