گزارشی از تداوم سرکوب دانشجویان؛ ۳۵ دانشجوی دانشگاه الزهرا به دلیل حجاب اجباری تعلیق شدند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۶

نازیلا معروفیان، خبرنگار، در توییتی با اشاره به گزارش فعالان دانشجویی از جمله «صدای دانشجویان الزهرا»، خبر داد که از آغاز اردیبهشت حداقل ۳۵ نفر از دانشجویان این دانشگاه به دلیل موضوع «حجاب اجباری»، بین یک تا دو ترم از تحصیل تعلیق و تا پایان تحصیل از خوابگاه محروم شدند.

معروفیان روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت در رشته توییتی نوشت: «پس از گذشت نزدیک به هشت ماه از شروع جنبش "زن، زندگی، آزادی" و اعتراضات پرشور در دانشگاه‌ها، دانشجویانِ دانشگاه الزهرا نیز همانند بسیاری از دانشجویان سراسر کشور از سرکوب در امان نمانده‌اند.»

به گفته او، دانشجویان در این مدت با «ممنوعیت ورود به دانشگاه، تماس‌های مکرر و احضار به نهادهای امنیتی خارج از دانشگاه و کمیته انضباطی، احکام تعلیق از تحصیل، اجبار به دادن تعهد، اخراج از خوابگاه و ...» مواجه شده‌اند.

به گزارش این خبرنگار، مسوولان دانشگاه الزهرا به سرپرستی زهرا ناظم بکایی، در پی خوش‌خدمتی به حاکمیت، در ماه‌های گذشته از هیچ‌گونه بی‌اخلاقی و بی‌قانونی در پرونده‌سازی گسترده و صدور احکام بی‌پایه‌ و‌ اساس دریغ نکرده‌اند.

وسعت این پرونده‌سازی‌ها و تعداد احضارها به کمیته‌ انضباطی آن‌قدر زیاد است که به‌ گفته‌ روزنامه هم‌میهن، فقط به‌دلیل تجمع در محوطه خوابگاه، ۱۵۰ دانشجو به صورت شبانه ممنوع‌الورود شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در مواردی مامورین حراست به کلاس‌های درس یورش برده و اقدام به شناسایی دانشجویان کرده‌اند.

از سوی دیگر در میانه امتحانات پایان ترم به برخی از دانشجویانی که هیچ پرونده انضباطی‌ای نداشتند اجازه امتحان داده نشد و برخی از دانشجویان با فشار برای حذف ترم خودخواسته مواجه شدند.

معروفیان نوشت که پرونده‌های انضباطی برای دانشجویان گاهی به دلایل واهی چون پیگیری دانشجویان بازداشتی و حتی به دلیل بازداشت شدن تشکیل شده است.

این‌ها اما به گفته او، تنها «بخشی» از فشارها و برخوردهای سلیقه‌ای و اقتدارگرایانه با دانشجویان این دانشگاه در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ بوده است.

این خبرنگار گفت با شروع اردیبهشت ماه و پا گرفتن مقاومتی از جنس تن ندادن زنان به «حجاب اجباری» در سراسر کشور، فصل جدیدی از پرونده‌سازی، آزار و اذیت دانشجویان و صدور احکام سنگین آغاز شده که کم‌سابقه است.

بر اساس گفته‌های خانم معروفیان، دانشجویان الزهرا با موجی از احضارها به کمیته انضباطی مواجه شده‌اند و این احکام انضباطی بدون طی شدن روندهای قانونی به سرعت قطعی شده و برخی به فاصله چند روز به اجرا درآمده‌اند.

او اضافه کرد: «تعدادی از دانشجویانی که به کمیته انضباطی مراجعه کرده‌اند و از نزدیک شاهد این رویه بودند، از زبان مسوولان حراست شنیده‌اند که در این چند ماه ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر را به کمیته انضباطی کشانده‌اند.»

بر اساس این گزارش و طبق اطلاع «صدای دانشجویان الزهرا» از آغاز اردیبهشت امسال، حداقل ۳۵ نفر از دانشجویان به دلیل مساله حجاب اجباری، بین یک تا دو ترم از تحصیل تعلیق شده و تا پایان تحصیل از خوابگاه محروم شده‌اند.

از این تعداد، حکم هفت نفر اجرا و پنج نفر از دانشجویان نیز بلافاصله از خوابگاه اخراج شده‌اند.

معروفیان به حکم جدید دیگری که به تازگی جنجال‌برانگیز شد اشاره کرد و نوشت: «دو ترم تعلیق سپیده رشنو، دانشجوی هنر دانشگاه الزهرا به دلیل تن ندادن به پوشش اجباری بود.»

او ادامه داد: «از مهم‌ترین مسایلی که با آن مواجه هستیم بی‌قانونی‌های گسترده و رعایت نکردن حقوق دانشجو به فاجعه‌بارترین شکل ممکن است؛ به طوری‌ که از اجرای اصول حاکم بر رسیدگی به تخلفات دانشجویی شیوه‌نامه اجرایی آیین‌نامه انضباطی دانشجویان، علنا سر باز زده و مشخصا اعلام می‌دارند نهادهای امنیتی این‌‌طور دستور داده‌اند.»

او فاش کرد که مسوولان دانشگاه الزهرا به‌جای خدمت به دانشگاه و دانشجویان و حفظ استقلال نهاد دانشگاه، شأن خود را در حد «زندان‌بان» پایین آورده‌اند و در بسیاری از موارد، مسوولان کمیته به عکس‌هایی که مخفیانه در سطح دانشگاه از دانشجویان گرفته شده استناد کرده و حتی به طور ظاهری پای‌بندی به مطالعه دفاعیات کتبی دانشجویان از خود نشان ندادند.

به نوشته معروفیان، از طرفی فرصت تجدیدنظر نیز از این دانشجویان سلب شده و حتی تسلط برخی از دانشجویان حاضر در جلسه بر آیین‌نامه انضباطی، موجب برافروختگی‌ مسوولان شده‌ است.

تعدادی از دانشجویانی که بر اساس حق و حقوق قانونی خود بر اساس آیین‌نامه انضباطی درخواست اطلاع از محتوای پرونده خود را داشتند، با دیدن اسناد، متوجه شده‌اند که شواهد بی‌پشتوانه بوده است.

همچنین کمیته انضباطی آن‌قدر به بی‌راهه رفته که در برخی موارد، دانشجویان متوجه اشتباه بودن انتساب افراد داخل عکس به خود شده‌اند.

تهییج دانشجویان برای شکایت از یکدیگر

به گفته معروفیان، «دروغ‌های پی در پی، وعده‌های پیگیری و تهییج دانشجویان برای شکایت از یکدیگر» نمونه‌های دیگری از این برخوردهاست.

او در این زمینه نوشت: «مسوولان دانشگاه الزهرا در آخرین اقدام خود در راستای سلطه و کنترل تمامی ساحت‌های زندگی دانشجویان، عده‌ای آزارگر در محیط دانشگاه و خوابگاه گماشته‌اند که روزانه در حال تذکر دادن به دانشجویان به دلیل تن ندادن به پوشش سلیقه‌ای آن‌ها و روابط‌شان با دیگر دانشجویان دختر هستند و در مواردی نیز برخورد فیزیکی با دانشجویان گزارش شده است.»

این خبرنگار به نقل از دانشجویان افزود: «به تازگی تعهدنامه‌ای نیز در ابتدای ورود به سامانه‌ اینترنتی گلستان قرار داده‌اند که برای ورود به سایت به‌ ناچار باید آن را تایید کرد.»

به گفته او این آیین‌نامه‌ در مقایسه با دیگر دانشگاه‌ها حتی پا را فراتر گذاشته و بر اساس آن داشتن «ناخن بلند» یا «پیرسینگ» تخلف محسوب می‌شود.

نازیلا معروفیان از این آیین‌نامه به‌عنوان سیاستی یاد کرده که برای «ارعاب، تنبیه و تسلط بر زنان» پی گرفته می‌شود و منطقی تکراری دارد.

این خبرنگار با تاکید بر این که «ضروری‌ست نشان دهیم ظلم بی‌وقفه آن‌ها، مفهوم مقاومت و ایستادگی ما را تقویت می‌کند» نوشت: «آگاهی‌بخشی درباره حقوق ما و اتحاد در برابر بندگان قدرت، تنها راه دوام آوردن در مقابل این سیاست ضد زن، زندگی و آزادی‌ است. در این راه، نیازمند همراهی و ایستادگی دیگر دانشجویان هستیم.»

در هفته‌های اخیر به گزارش دیگر انجمن‌ها و منابع صنفی، فشار علیه دانشجویان افزایش یافته است.

دو روز پیش، بر اساس گزارش منتشر شده در کانال تلگرامی «دانشجویان متحد»، نیروهای حراست دانشگاه تهران به بهانه پوشش دانشجویان به دپارتمان نمایش و موسیقی پردیس هنرهای زیبا حمله کردند و با دانشجویان درگیر شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
تیتر اول
خبر

شنیداری

پادکست‌ها