سقوط لیر و افت بورس استانبول در واکنش به نتیجه بی‌سابقه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۵

در حالی که بر اساس تازه‌ترین نتایج انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، دو رقیب اصلی این انتخابات، رجب طیب اردوغان و کمال قلیچ‌داراوغلو به دور دوم انتخابات راه یافته‌اند، گزارش‌ها حاکی از واکنش منفی بازارهای مالی کشور به این نتیجه است.

در تاریخ جمهوری ترکیه، این اولین بار است که انتخابات ریاست جمهوری این کشور به دور دوم کشیده می‌شود.

لیر ترکیه، پول ملی این کشور، روز دوشنبه به پایین‌ترین میزان ارزش خود در دو ماه گذشته سقوط کرد و بر اساس گزارش‌ها، هر دلار آمریکا ۱۹.۵۶ لیر معامله شد.

همچنین بورس استانبول روز دوشنبه با افت ۶.۳۸ درصدی شاخص کار خود را آغاز کرد.

این ناآرامی‌ها در بازارهای مالی ترکیه در حالی است که نوعی ابهام در سرنوشت این انتخابات وجود دارد.

حسین مالک، مدیر تحقیقات شرکت سرمایه‌گذاری تلیمر، اعلام کرد: «این یک ناامیدی بزرگ برای سرمایه‌گذارانی است که به پیروزی کمال قلیچداراوغلو نامزد مخالف اردوغان و بازگشت به سیاست‌های اقتصادی که وعده داده بود، امیدوار بودند.»

دو مدعی اصلی مقام ریاست جمهوری در ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی و رقیب او، کمال قلیچداراوغلو، هر دو می‌گویند که می‌توانند در دور دوم انتخابات پیروز شوند.

بر اساس تازه‌ترین نتایج انتخابات که از سوی رییس هیات عالی انتخابات در روز دوشنبه اعلام شد، اردوغان ۴۹.۴ درصد و قلیچ‌داراوغلو ۴۴.۹۶ درصد آرا را از آن خود کرده‌اند.

نامزد سوم نیز سینان اوگان ۵.۲ درصد آرا را به دست آورده است.

از آنجا که هیچ کدام از نامزدها اکثریت مطلق را به دست نیاورده‌اند، دور دوم انتخابات میان دو نامزد برتر در دو هفته دیگر برگزار خواهد شد.

رسانه‌های بین‌المللی گزارش دادند که نتیجه دور اول انتخابات قطعا شکستی نسبی برای آقای اردوغان بود، زیرا او در دو دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری توانسته بود در همان مرحله اول انتخابات، رای لازم را به دست آورد و پیروز نهایی شود.

با این حال، هواداران این سیاستمدار اسلام‌گرای محافظه‌کار که از بیست سال پیش تاکنون در قدرت است، شامگاه یکشنبه به شادمانی پرداختند.

در مقابل، رقیب او نیز به هوادارانش قول داده که «در دور دوم قطعا پیروز خواهد شد» و جامعه ترکیه «نیاز به تغییر» دارد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
مجموعه مستندهای چین
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید