هشتگ دادخواهان در حمایت از محکومان به اعدام و در مخالفت با جمهوری اسلامی: «زمین گرده»

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۳

دادخواهان هشتگی را با عنوان «زمین گرده» از شامگاه ۲۲ اردیبهشت در توییتر به راه انداختند که در کمتر از یک روز و تا لحظه تنظیم این گزارش، ۳۳۳ هزار بار تکرار شد. این هشتگ با هدف حمایت از مجاهد کورکور، سعید یعقوبی، مجید کاظمی و صالح میرهاشمی و دیگر معترضان محکوم به اعدام ساخته شد.

خانواده مجید کاظمی و شماری از خانواده‌های دادخواه کشته‌شدگان همچون نوید افکاری، عرفان خزایی، محمدحسن ترکمان، علی روزبهانی، جواد حیدری، مینو مجیدی و ...، از مردم ایران خواستند که از ساعت ۱۹ جمعه، با هشتگ «زمین گرده» از کسانی بنویسند که در خطر اعدام قرار دارند.

در متن مشترکی که تعدادی از آن‌ها منتشر کردند نیز آمده است: «بذر مرگ می‌پاشید و خشم درو می‌کنید؛ داغ روی دل این ملت می‌گذارید و آتش به کاخ خود می‌زنید. طناب دار دور گردن ما می‌اندازید و عمر خود کوتاه می‌کنید که این زمین گرده و نوبت ما هم می‌شه.»

مجاهد کورکور در پرونده کشتار ایذه و قتل کیان پیرفلک و چندین شهروند دیگر به اعدام محکوم شده و حکم اعدام سعید یعقوبی، مجید کاظمی و صالح میرهاشمی نیز در پرونده موسوم به «خانه اصفهان» صادر و تایید شده است.

نکات مشترک هر دو پرونده ناعادلانه بودن روند دادرسی، وجود نواقص فراوان در پرونده، شکنجه و اعمال فشار بر متهمان برای اعتراف اجباری، محرومیت آنان از دسترسی به وکیل و تاکیدشان بر بی‌گناه بودن و ... است.

حساب کاربری ۱۵۰۰ تصویر در توییتر، شامگاه جمعه با استفاده از هشتگ «زمین گرده» به «عجیب‌ترین و مهم‌ترین» قسمت پرونده خانه اصفهان اشاره کرد و نوشت: «بر اساس دادنامه دیوان عالی هیچ‌کدام از این سه متهم پرونده به قتل محکوم نشده‌اند.»

به گفته این حساب توییتری اما دلیل محارب شناخته شدن آن‌ها مرگ سه نیروی بسیجی است که به دست اشخاص دیگری کشته شده‌اند: «به سه متهم پرونده گفته‌اند باید شما از خانواده بسیجی‌ها رضایت بگیرید تا اعدام نشوید؛ برای قتلی که طبق دادنامه خود حکومت مرتکب نشده‌اند.»

مجاهد کورکور هم در حالی از سوی جمهوری‌اسلامی به قتل کیان پیرفلک متهم شده که والدین این کودک ۱۰ ساله، بارها به صراحت نیروهای امنیتی را عامل قتل فرزندشان معرفی کرده‌اند.

پیش از هشتگ «زمین گرده» کاربران شبکه‌های اجتماعی هشتگ دیگری را به نام «همه با هم هستیم» برای حمایت از سه شهروند محکوم به اعدام در پرونده «خانه اصفهان» در توییتر داغ کرده بودند.

هشتگ همه با هم هستیم هم از سوی خانواده‌های دادخواه آغاز شد و شماری از آن‌ها در متنی مشترک نوشتند: «بعد از کشتن برادرم/ خواهرم/ پسرم/ دخترم/ مادرم/ پدرم ... تنها امید خانواده من برای دادخواهی به شما مردم شریف ایران بوده و هست. جان صدها نفر از ما در خطر است. کنار هم باشیم و اجازه ندهیم زندگی و جان‌های بیشتری را از ما بگیرند.»

در هشتگ جدید خانواده‌های دادخواه با عبارت «زمین گرده»، شمار زیادی از کاربران علاوه بر حمایت از زندانیان محکوم به اعدام، یادی هم از قربانیان جمهوری اسلامی در ماه‌ها و سال‌های گذشته کردند.

کاربران با انتشار عکس‌هایی از غزاله چلابی، سارینا اسماعیل‌زاده، خدانور لجه‌ای، کیان پیرفلک، مهدی حضرتی و ده‌ها قربانی دیگر جمهوری اسلامی نوشتند: «زمین گرده، نوبت ما هم می‌شه»، «آسیاب به نوبت، وقت شما هم می‌رسه»، «به امید این که زمین گرده و روزی انتقام خون این کشته‌شدگان را از جمهوری اسلامی می‌گیریم» ...

در این توییت‌ها همچنین شماری از کاربران خطاب به علی خامنه‌ای گفتند که «تاوان تمام جنایاتت رو می‌دی؛ یادت نره که زمین گرده» و تاکید کردند: «زمین گرده، از اون گردتر طناب دار ....»

برخی نیز خطاب به قاضی‌های پرونده‌های محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، محمد حسینی و محمدمهدی کرمی نوشتند: «زمین گرده آقای قاضی!»

کاربری هم با انتشار عکس نیکا شاکرمی نوشت: «میان ما و شما دریای خونه. زمین گرده و روز انتقام مردم دیدنیه.»

خانواده‌های دادخواه هم در ده‌ها توییت با انتشار عکس کشته‌شدگان اعتراضات و استفاده از هشتگ «زمین گرده» از دادخواهی برای آنان و روز انتقام نوشتند. از جمله محمدجواد ترکمان، برادر محمدحسن ترکمان، از کشته‌شدگان اعتراضات که در توییتی همراه با عکس برادرش گفت: «حسرت همه روزهایی که می‌تونستیم کنار هم داشته باشیم ولی نذاشتید رو به دلتون می‌ذاریم.»

سعید افکاری، برادر نوید افکاری هم جمله‌ای از برادرش را پیش از اعدام با هشتگ «زمین گرده» منتشر کرد و نوشت: «حالا من از هر انسان آزاده و حق‌طلب با هر عقیده و مسلکی که هستن می‌خوام که صدای من و خانواده‌م باشن. چون شرافت انسانی جز با حمایت از حق و عدالت معنایی نداره.»

رویا پیرایی، دختر مینو مجیدی، از کشته‌شدگان انقلاب «زن، زندگی، آزادی» هم در توییتی نوشت: «جا داره یادی کنم از مادر که سه روز قبل از کشته شدنش بخشی از این قصیده سیف فرغانی رو در دفتری یادداشت کرده بود: بادی که در زمانه بسی شمع‌ها بکشت/ هم بر چراغ‌دان شما نیز بگذرد ...»

فاطمه حیدری، خواهر جواد حیدری هم با انتشار عکسی از مزار او نوشت: «زمین گرده دورت بگردم، داداش جواد قشنگم، زمین گرده و محکم وایستادیم تا دیگه کسی رو مثل ما این‌طور داغدار نکنن.»

حساب کاربری ۱۵۰۰تصویر هم با انتشار تصاویر ۴۴ شهروندی که در خطر صدور یا اجرای حکم اعدام با اتهام «محاربه و افساد فی‌الارض» هستند با هشتگ «زمین گرده»، نوشت: «این ۴۴ نفر تنها بخشی از عزیزان اسیر ما هستند که جانشان در خطر است.»

اما یکی از پرکاربردترین جملات با این هشتگ، خطاب به جمهوری اسلامی و درباره قربانیان حکومت، «نه می‌بخشیم و نه فراموش می‌کنیم» بود.

کاربران شبکه‌های اجتماعی علاوه بر «زمین گرده»، هشتگ «مهسا امینی» را هم بار دیگر ترند کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴ با فرداد فرحزاد
خبر
جهان‌نما
کلید واژگان خامنه‌ای

شنیداری

پادکست‌ها