سفارت ایران در ایرلند از آزادی برنارد فیلان، زندانی فرانسوی-ایرلندی در ایران، خبر داد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۱

سفارت جمهوری اسلامی در ایرلند در توییتی از آزادی برنارد فیلان، شهروند ۶۴ ساله فرانسوی-ایرلندی زندانی درایران، خبر داد و گفت عفو و آزادی این زندانی درپی تعامل دیپلماتیک دو کشور و بر مبنای دلایل مربوط به مسائل انسان‌دوستانه و کنسولی صورت گرفت.

خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در لندن نیز خبر آزادی برنارد فیلان را تایید کرد.

پیش‌تر وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد مایکل مارتین، وزیر امور خارجه ایرلند، در تماسی با امیرعبداللهیان، ضمن قدردانی از تصمیم جمهوری اسلامی در آزادی یک تبعه ایرلندی، بر اراده کشورش برای همکاری با تهران تاکید کرد.

طبق اعلام وزارت خارجه جمهوری اسلامی، وزیر خارجه ایرلند در این تماس به حسین امیرعبداللهیان گفت: «ایرلند هرگز علاقمند نیست که در مورد نهاد حاكميتی سپاه پاسداران قضاوت نادرستی صورت گیرد. ما بر نقش ایران در مبارزه با تروریسم آگاهیم.»

طبق بیانیه وزارت خارجه جمهوری اسلامی، وزیر خارجه ایرلند از روند همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تلاش برای لغو تحریم‌ها ابراز خرسندی کرد. او همچنین ضمن دعوت از وزیر خارجه جمهوری اسلامی برای سفر به ایرلند، ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک به تهران سفر کند.

در اواسط اسفند ماه گذشته، کارولین فیلان، خواهر برنارد فیلان، شهروند فرانسوی-ایرلندی زندانی در مشهد، اعلام کرد برادرش به اتهام «ارائه اطلاعات به کشور دیگر» به شش سال و نیم زندان محکوم شده است و افزود که برادر ۶۴ ساله‌اش در زندان در خطر مرگ است. او همچنین هشدار داده بود که برادرش به دلیل عدم درمان کافی پس از عمل جراحی در تابستان گذشته، با خطر نابینا شدن مواجه است.

برنارد فیلان، که در صنعت گردشگری فعال بود، اوایل مهرماه ۱۴۰۱ همزمان با اعتراضات و خیزش انقلابی مردم در در مشهد بازداشت شد. او در ابتدا برای چند هفته در سلول انفرادی بود و سپس به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.

این زندانی فرانسوی-ایرلندی دی‌ماه ۱۴۰۱ در اعتراض به وضعیت خود اعتصاب غذا کرده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها