کاخ سفید ادعای روسیه را درباره نقش آمریکا در حمله پهپادی به کرملین دروغ خواند

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، ادعای کرملین را مبنی بر اینکه حمله پهپادی به کاخ کرملین توسط اوکراین انجام شده و آمریکا در آن نقش داشته، «دروغ» خواند و گفت: تمرکز آمریکا بر قابلیت‌های دفاع هوایی اوکراین برابر حملات موشکی روسیه است.

کربی با اشاره به حمله‌های روزهای اخیر روسیه با ده‌ها موشک و پهپاد به اهداف غیرنظامی و منازل مسکونی در اوکراین و کشتن غیرنظامیان، گفت: «روسیه به حمله‌های وحشیانه خود به اوکراین ادامه می‌دهد و ما نیز با یک بسته کمک نظامی جدید به حمایت از اوکراین در دفاع از سرزمین خود ادامه خواهیم داد.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین، پنج‌شنبه گفت تلاش آمریکا و اوکراین در انکار نقش خود در حمله پهپادی به کرملین «مسخره» است.

او افزود: «ما به خوبی از چنین تصمیم‌هایی برای انجام چنین حمله‌های تروریستی آگاه هستیم. این تصمیم‌ها نه در کی‌یف، بلکه در واشینگتن گرفته می‌شود.»

پسکوف گفت: «واشینگتن باید به وضوح بداند که ما متوجه این مساله هستیم.»

پس از حمله دو پهپاد به کرملین در روز چهارشنبه، مسکو اوکراین را به تلاش برای کشتن ولادیمیر پوتین متهم کرد.

در بیانیه کرملین آمده است که روسیه حق خود را برای انجام اقدامات تلافی‌جویانه محفوظ می‌دارد.

اما یک مقام ارشد ریاست‌جمهوری اوکراین اعلام کرد این کشور هیچ ارتباطی با حمله پهپادی به کرملین ندارد چرا که چنین اقداماتی هیچ دستاوردی برای کی‌یف در میدان نبرد نخواهد داشت و فقط روسیه را به اقدامات رادیکال‌تر تحریک می‌کند.

در همین حال، موسسه مطالعات جنگ در گزارش اعلام کرد چندین مولفه مختلف نشان می‌دهند حمله پهپادی به کرملین احتمالا کار خود روسیه بوده و با هدف جلب توجه داخلی به جنگ اوکراین صورت گرفته است. عبور پهپاد از چندین لایه پدافند هوایی و برخورد آن به قلب کرملین بسیار نامحتمل است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
چند چند
کاوش

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید