نماینده پارلمان استرالیا از خودداری دولت این کشور در تروریست شناختن سپاه انتقاد کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

اندرو والاس، معاون کمیته مشترک اطلاعات و امنیت پارلمان استرالیا، در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال گفت با وجود تقاضای کمیته روابط خارجی سنای استرالیا برای تروریست شناختن سپاه، دولت استرالیا با این موضوع با اکراه برخورد کرده و در این زمینه بسیار با احتیاط و به کندی عمل می‌کند.

والاس در گفت‌وگو با علیرضا محبی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال، ضمن حمایت از طرح ائتلاف مخالفان دولت این کشور برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران گفت که سپاه اساساً برای حفظ رژیم دینی آیت‌الله‌ها عمل می‌کند.

او افزود: عملیات تروریستی سپاه تنها به داخل ایران محدود نمی‌شود و این سازمان در منطقه و در کشورهای دموکراتیک غربی نیز در حال فعالیت است.

معاون کمیته مشترک اطلاعات و امنیت پارلمان استرالیا با تاکید بر آمادگی نمایندگان پارلمان برای کمک به رفع موانع قانونی تروریست شناختن سپاه گفت تاکنون دولت استرالیا در این زمینه سکوت پیشه کرده است.

او گفت: «ما واقعا نمی‌دانیم دلیل اصلی خودداری دولت استرالیا از تروریست شناختن سپاه چیست.»

استرالیا یکی از کشورهایی است که در جریان سرکوب خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی، عوامل این سرکوب را تحریم کرد.

در اسفند ماه، استرالیا برای ۱۴ فرد و ۱۴ نهاد مرتبط با جمهوری‌اسلامی تحریم‌های مالی و ممنوعیت سفر وضع کرد که نام چند تن از فرماندهان سپاه پاسداران در این فهرست ذکر شده است.

همچینن در آذر ماه سال گذشته، وزارت امور خارجه استرالیا از اعمال تحریم‌های حقوق بشری علیه شش عضو ارشد سپاه پاسداران و بسیج خبر داد.

به گفته این وزارت‌خانه، این شش مقام سپاه و بسیج در نقض حقوق زنان ایرانی نقش داشته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها