به دنبال بازداشت پس از چند ساعت آزادی؛ سپیده قلیان به دو سال حبس محکوم شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

مهدی قلیان، برادر سپیده قلیان، کنشگر مدنی زندانی، در اینستاگرامش نوشت که خواهرش به دو سال حبس محکوم شده است. او اعلام کرد که این حکم به دلیل شعار دادن خواهرش علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در مقابل زندان اوین، بلافاصله پس از آزادی‌ صادر شده است.

مهدی قلیان در پستی اینستاگرامی خود درباره محکومیت سپیده قلیان به دو سال حبس نوشت: «دو سال دوباره، یعنی از نو شروع کردن چیزی که تازه تمام شده بود. از پاییز ۹۷، سپیده را پشت میله و در تبعید دیدیم.‌ از ۹۷ ما در تکاپوییم. البته که در زندان گسترده‌تری هستیم، کیلومترها راه را طی می‌کنیم، هر چند اکثر هفته‌ها سپیده بدون ملاقاتی است چون نمی‌پذیرد و از خستگی راه و مسیر به جای ما خسته و دل‌غمین می‌شود ولی کم نیاوردیم و کم هم نمی‌آوریم. از او یاد گرفته‌ایم این مقاومت و ایثار را.»

او با اشاره به شیوه بازداشت خواهرش بلافاصله پس از آزادی در ۲۴ اسفند سال گذشته، یادآوری کرد: «حقیقتا وضعیت جوری‌ است که ما خوشحالیم سپیده هنوز زنده است‌ هر چند از شبی که در جاده و نرسیده به خانه بردندش، تصاویر دردناک متعددی در ذهن من و خانواده است.»

سپیده قلیان اواخر اسفند سال گذشته با پایان دوران حبس چهار ساله‌اش از زندان آزاد شد اما بعد از آزادی مقابل اوین در حالی‌ که حجاب اجباری بر سر نداشت علیه رهبر جمهوری اسلامی شعار داد: «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک ...»

انتشار این ویدیو باعث شد قلیان ساعاتی پس از آزادی و در حالی‌ که همراه خانواده‌اش راهی خانه خود در دزفول بود، دوباره و این بار در جاده بازداشت شود.

مهدی قلیان هم با اشاره به این ماجرا نوشت: «دو سال محکومیت به‌خاطر یک شعار در زندان پس از آزادی.»

سپیده قلیان روز ۲۲ فروردین در متنی که از داخل زندان به بیرون فرستاد، بر «تحقیر، آزار و ضرب و جرح» خود هنگام بازداشت مجدد و تهدید به شکنجه از سوی ماموران اشاره و همچنین تاکید کرد تا زمانی که جمهوری اسلامی بر سر کار است در «دادگاه‌های فرمایشی و نمایشی» حاضر نمی‌شود و هیچ مشروعیتی نه برای این دادگاه‌ها و نه حکم صادره از سوی آن‌ها قائل نیست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها