ابراز امیدواری دبیر‌کل ناتو درباره پیروزی اوکراین در ضد‌حمله علیه روسیه

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز جمعه اول اردیبهشت، گفت که او اطمینان دارد اوکراین در روند آماده‌سازی یک ضد‌حمله، می‌تواند در برابر روس‌ها به پیروزی‌هایی برسد. همزمان روسیه تلاش‌ها برای بسیج همگانی در این کشور را رد کرد.

استولتنبرگ در حاشیه نشست حامیان اوکراین در پایگاه آمریکایی رامشتاین در آلمان به خبرنگاران گفت: «من مطمئن هستم که آن‌ها (اوکراینی‌ها) اکنون می‌توانند زمین‌های بیشتری را آزاد کنند.»

او افزود: «یکی از موضوعات اصلی که امروز در اینجا مورد بحث قرار گرفت، بررسی قابلیت‌ها، سیستم‌ها و تدارکات مختلف بود که اوکراینی‌ها برای بازپس‌گیری زمین‌های بیشتر به آن‌ها نیاز دارند».

حدود ۵۰ نماینده از کشورهای حامی اوکراین در این پایگاه جمع شده‌اند تا کمک به کی‌یف را هماهنگ کنند.

هم‌زمان وزیر دفاع آمریکا نیز بر تداوم حمایت‌های نظامی به اوکراین تاکید کرد.

کرملین اما روز جمعه بار دیگر هر گونه قصد برای راه‌اندازی کمپین بسیج دوم را برای اعزام مردان به جنگ اوکراین رد کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، به خبرنگاران گفت: «در کرملین هیچ بحثی درباره موج دیگر بسیج وجود ندارد.»

در سپتامبر سال گذشته، کرملین اعلام کرد چند ۱۰۰ هزار مرد در سن جنگیدن را بسیج می‌کند تا نیروی جدیدی به حملات خود در اوکراین بدهد.

از آن زمان شایعات در مورد موج جدیدی از فراخوان‌ها مطرح است؛ به ویژه از زمانی که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، هفته گذشته قانونی را امضا کرد که به سرعت از سوی پارلمان تصویب شد تا بسیج نیرو را تسهیل کند.

طبق این قانون جدید، یک سرباز ذخیره اکنون می‌تواند به صورت الکترونیکی از طریق پورتال خدمات عمومی روسیه برای اعزام ثبت‌نام کند.

پیش از این، احضاریه‌ها باید به صورت دستی به داوطلبان تحویل داده می‌شد که به بسیاری از مردان اجازه می داد از موج اول در سپتامبر، به ویژه با فرار به خارج از کشور یا مخفی شدن نزد اقوام بگریزند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
امروز
جهان‌نما
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.