بیزنس اینسایدر: اسناد پنتاگون نشان می‌دهد آمریکا از ولودیمیر زلنسکی هم جاسوسی کرده است

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱

وب‌سایت آمریکایی بیزنس اینسایدر گزارش داد اسناد فاش شده از پنتاگون نشان می‌دهد آمریکا در جریان تهاجم روسیه به اوکراین، از ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری این کشور نیز جاسوسی می‌کرده است.

بر اساس این گزارش، این اسناد نشان می‌دهند واشینگتن از زلنسکی جاسوسی می‌کرده و بر اساس اطلاعات پنتاگون، رییس‌جمهوری اوکراین قصد داشته حملات پهپادی علیه نیروهای روسیه در داخل خاک روسیه انجام دهد.

همچنین بر اساس این گزارش، این اسناد نشان می‌دهند آمریکا اطلاعات دقیقی از برنامه‌های ارتش روسیه دارد چون آمریکا توانسته به اوکراین در مورد حملات روسیه، در مکان‌ها و تاریخ‌های خاص، هشدار دهد.

بیزنس اینسایدر یک وب‌سایت خبری آمریکایی است که بیشتر در زمینه آنالیز و بررسی خبرهای تجارت و انتشار اخبار داغ فعالیت می‌کند.

پیشتر جک تیشیرا، عضو ۲۱ ساله گارد ملی هوایی آمریکا که در ارتباط با افشای اسناد پنتاگون بازداشت شده، به اتهام کپی و انتقال غیرقانونی محتویات محرمانه در اولین جلسه دادگاه خود در بوستون حاضر شد.

این اولین بار نیست که گزارش می‌شود آمریکا از متحدان خود نیز جاسوسی می‌کند.

دو سال پیش در پی انتشار گزارشی درباره همکاری آمریکا و دانمارک برای جاسوسی از مقام‌های اروپایی از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم وقت آلمان، سخنگوی دولت این کشور اعلام کرد برلین برای روشن شدن ابعاد این مساله با تمام نهادهای کشوری و بین‌المللی مرتبط در تماس است.

همچنین این اولین بار نیست که گزارش‌هایی بر اساس این اسناد درباره جنگ اوکراین منتشر می‌شود.

پیشتر المانیتور بر اساس این اسناد گزارش داد اگر ایران سیستم‌های موشکی زمین به هوا به سوریه بدهد یا اگر روسیه هواپیماهای سو-۳۵ و اس‌ای-۲۱ به ایران بدهد یا به برنامه‌های موشکی، هسته‌ای و فضایی آن کمک کند، اسرائیل نیز به اوکراین سلاح‌های مخرب خواهد داد.

در گزارش بیزنس اینسایدر هم آمده که این اسناد تلاش‌هایی را برای متقاعد کردن اسرائیل به ارائه کمک‌های مرگ‌بار به اوکراین نشان می‌دهند. این در حالی است که اسرائیل با وجود اتحاد با آمریکا، تمایلی به درگیر شدن در جنگ اوکراین نداشته است.

بر اساس این گزارش، این نشت اطلاعاتی همچنین نگرانی‌هایی را در داخل کره جنوبی در مورد فشار آمریکا برای تامین مهمات اوکراین نشان می‌دهد.

همچنین به نظر می‌رسد سند دیگری نشان می‌دهد که مصر مخفیانه درباره توافقی برای تامین گلوله‌های توپ‌خانه و باروت با روسیه مذاکره کرده است.

بیزنس اینسایدر نوشت که اگر این سند صحت داشته باشد، این امر می‌تواند بر روابط مصر و آمریکا تاثیر منفی بگذارد.

همچنین بر اساس این سند، اگرچه آمریکا و مجارستان متحدان یکدیگر در چارچوب ناتو هستند اما ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، آمریکا را «یکی از سه دشمن اصلی حزب خود» دانسته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها