تاکید شاهزاده پهلوی بر رابطه ایران و اسرائیل در چارچوب «پیمان کوروش»، پس از جمهوری اسلامی

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۳۰

شاهزاده رضا پهلوی در جریان سفر به اسرائیل با ستایش از «پیمان ابراهیم» که منجر به برقراری روابط برخی کشورهای عربی با اسرائیل شده، گفت امیدوار است بعد از سرنگونی جمهوری اسلامی، این پیمان با پیمانی که او آن را «پیمان کوروش» نامید، برای از سر گیری رابطه ایران و اسرائیل گسترش یابد.

او عصر چهارشنبه ۳۰ فروردین به وقت محلی، در ادامه سفر خود به اسرائیل، از تاسیسات نمک‌زدایی آبِ سورک در نزدیکی تل‌آویو دیدن کرد.

شاهزاده پهلوی در این دیدار با متخصصان اسرائیلی درباره بحران آب و محیط زیست در ایران به گفت‌وگو پرداخت.

در جریان این دیدار، گیلا گاملیل، وزیر اطلاعات اسرائیل نیز ابراز امیدواری کرد این کشور بتواند در زمینه بحران آب به ایران کمک کند.

شاهزاده رضا پهلوی در پایان این دیدار، ضمن تاکید بر اهمیت عدالت محیط زیستی، به ایران‌اینترنشنال گفت: «ایران خود متخصصان برجسته‌ای در زمینه محیط زیست دارد که می‌توانند در ایرانی آزاد، بحران محیط زیست کشور را حل کنند.»

این چهره برجسته مخالف جمهوری اسلامی پیش از حضور در تاسیسات نمک‌زدایی آبِ سورک، در یک نشست خبری در اسرائیل گفت: «وقتی به پیمان ابراهیم و روابط کشورهای عربی با اسرائیل نگاه می‌کنیم می‌بینیم که مردم ایران گیر این حکومت افتاده‌اند و نمی‌توانند در این پیمان مشارکت کنند. امیدوارم بتوانیم این پیمان را به سمت پیمان کوروش ببریم.»

او اسرائیل را «یک دموکراسی فوق‌العاده» در منطقه توصیف کرد و افزود: «آینده ایران آزاد می‌تواند بسیار متفاوت باشد. ما باید ببینیم که چگونه می‌توانیم به مردم ایران کمک کنیم.»

فرزند آخرین پادشاه ایران و چهره مخالف جمهوری اسلامی، به سرکوب زنان در ایران اشاره کرد و گفت: «اولین دشمن زنان ایران رژیم جمهوری اسلامی است که از ابتدا آنان را تبدیل به شهروند درجه دو کرد.»

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه گفت: «موضوع بحران آب در ایران برای من بسیار مهم است و عملکرد این رژیم منجر به مشکلات محیط زیستی بسیاری شده است. یکی از موضوعات سفر من همکاری بین متخصصان ایرانی و اسرائیلی در زمینه آب است.»

شاهزاده پهلوی در پاسخ به سوالی در مورد نگرانی‌ها از تهدید امنیتی در سفر به اسرائیل نیز گفت: «از هیچ تهدیدی نگران نیستم و در ۴۰ سال گذشته با تهدید زندگی کردم. من به دلیل سفر به اسرائیل تهدیدی دریافت نکردم اما اگر هم تهدیدی وجود داشت باز هم این سفر را انجام می‌دادم.»

او با اشاره به اعتراضات سراسری ایران گفت: «یک مولفه کلیدی این است که هیچ یک از جنبش‌ها در کشورهای دیگر بدون حمایت بین‌المللی موفق نبوده است. ما بر روی این کار می‌کنیم که مردم ایران با تاسیس مجلس موسسان نظام جدید را ایجاد کنند و رفراندوم برگزار کنیم و در آن جا ماموریت من تمام می‌شود. من فقط به دنبال کمک به ایجاد دموکراسی در کشور هستم.»

شاهزاده پهلوی افزود: «در این سال‌ها من اعتبار لازم را کسب کردم و مردم اعتقاد دارند که می‌توانم به این فرآیند کمک کنم. کمپینی که من و بسیاری از مخالفان جمهوری اسلامی هدایت می‌کنیم یک گفت‌وگو با تمام جهان است و اگر یک استراتژی یکسان از سوی دموکراسی‌های غربی وجود داشته باشد، تاثیر متفاوتی خواهد داشت.»

او درباره رابطه مردم ایران و مردم اسرائیل نیز گفت: «شما اگر به شبکه‌های اجتماعی درباره روابط ایرانی‌ها و اسرائیلی‌ها نگاه کنید، می‌توانید نگاه مردم ایران را به اسرائیل متوجه شوید. ایرانیان دنبال عادی‌سازی روابط با اسرائیل هستند. من منتظر نبودم شاهد چنین سطح بالایی از دوستی و استقبال از سوی مردم اسرائیل باشم و این نشان از همبستگی آنان با هم‌میهنان من نیز هست. البته انتظار این استقبال را از ایرانیان یهودی داشتم.»

شاهزاده رضا پهلوی در پاسخ به پرسش ایران‌اینترنشنال در این زمینه نیز گفت: «مردم اسرائیل کاملا می‌دانند ترقی مردم ایران به نفع آنان است نه به ضرر آنان چون روابط بین کشورهایی که در حال پیشرفت هستند یک منفعت دو طرفه است نه یک منفعت یک طرفه.»

شاهزاده پهلوی در پاسخ به پرسش ایران‌اینترنشنال درباره حضورش در اسرائیل افزود: «درباره حضور در اسرائیل به دلیل نزدیکی جغرافیایی این کشور به ایران حس متفاوتی نسبت حضور در اروپا و آمریکا دارم و برخی از هموطنان نیز در شبکه‌های اجتماعی با اشاره به فاصله نزدیک جغرافیایی ایران و تل‌آویو به این موضوع اشاره کرده بودند.»

او همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: «اگر این انقلاب رخ نداده بود ایران اگر ژاپن نمی‌شد حداقل کره جنوبی می‌شد. آیا این به نفع اسرائیل نیست که ایران تبدیل به کره جنوبی شود؟ با رفتن حکومت منابع مالی به جای درگیری با کشورهای دیگر صرف همکاری خواهد شد.»

شاهزاده پهلوی درباره برجام نیز تاکید کرد: «برجام راهی برای از بین رفتن تهدید جمهوری اسلامی نیست. باید اجازه دهیم مردم خود را از این رژیم آزاد کنند. با رفتن این رژیم همه تخاصم‌ها از بین خواهد رفت. دنیا باید بر این موضوع تمرکز کند.»

شاهزاده پهلوی گفت: «مردم ایران به همه دنیا می‌گویند ما را تنها نگذارید. این شامل همه کشورها می‌شود؛ از جمله اسرائیل، آمریکا و اروپا.»

به گفته او، پس از سال‌ها که طرف صحبت کشورهای غربی فقط حکومت بود، آنان اکنون با مردم ایران نیز صحبت می‌کنند.

وزیر اطلاعات اسرائیل هم در کنفرانس خبری با شاهزاده رضا پهلوی گفت شعار «زن، زندگی، آزادی» او را تکان داده و همه کشورهای دموکراتیک باید از قیام زنان ایران حمایت کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
امروز
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید