بازداشت دو نفر در آمریکا به اتهام ایجاد «ایستگاه پلیس مخفی» چین در نیویورک

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۹

ماموران پلیس فدرال آمریکا دو نفر از ساکنان نیویورک را به اتهام اداره یک «ایستگاه پلیس مخفی» چین در «محله چینی‌ها»ی نیویورک بازداشت کردند. به گفته دادستانی نیویورک، این ایستگاه به عنوان بخشی از مکانیزم سرکوب مخالفان حکومت پکن فعالیت داشته است.

لوجیان وانگ ۶۱ ساله و چن جین‌پینگ ۵۹ ساله، متهمان به توطئه از سوی دولت چین روز دوشنبه ۲۸ فروردین بازداشت شدند اما پس از حضور اولیه در دادگاه فدرال بروکلین، با قرار وثیقه آزاد شدند.

وزارت امور خارجه چین روز سه‌شنبه در واکنش به این دستگیری‌ها، مدعی شد که «ایستگاه پلیس مخفی» چین وجود ندارد و پکن در امور داخلی کشورهای دیگر مداخله نمی‌کند.

دادستان فدرال بروکلین اما در یک نشست مطبوعاتی تاکید کرد این موارد «میزان تلاش‌های دولت چین را برای گسترش دید اقتدارگرایانه خود به جهان به ساکنان شهر نیویورک و آمریکا» نشان می‌دهد.

به گفته دادستان بروکلین، محل این ایستگاه مخفی که به دست اف‌بی‌آی در پاییز گذشته بسته شد، «یک طبقه کامل» از یک «ساختمان اداری» را اشغال کرده بود.

هر دوی بازداشت‌شدگان خدمات اداری مانند تمدید گواهینامه رانندگی را به جامعه مهاجر چینی ارائه می‌کردند اما به گفته دادگستری آمریکا، این دو مظنون به دستور پکن و به روشی مخفیانه‌تر برای نظارت و فشار بر مخالفان عمل می‌کردند.

این دو مرد تحت هدایت و کنترل یک مقام دولتی چین عمل می‌کردند و پس از اطلاع از تحقیقات اف‌بی‌آی، شواهد ارتباط با آن مقام را از تلفن‌های خود حذف کردند.

پیشتر وجود این نوع پلیس‌های مخفی چین در سایر کشورهای غربی مانند کانادا، هلند و جمهوری چک شناسایی شده بود و مقام‌های غربی، پکن را به افزایش جاسوسی در کشورهای خود متهم کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها