اختصاصی؛ قالیباف و دستیارش برای تامین مالی سپاه باعث برکناری رییس پیشین بانک مرکزی شدند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۷

ایران‌اینترنشنال به اطلاعاتی اختصاصی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد محمدباقر قالیباف و دستیارش جمال‌الدین آبرومند با هدف تامین مالی نیروی قدس در مجلس، با اعمال فشار باعث برکناری رییس پیشین بانک مرکزی شدند.

به گزارش مجتبا پورمحسن، عضو هیات تحریریه ایران‌اینترنشنال، برکناری صالح‌آبادی به دلیل مقاومت او در مقابل زیاده‌خواهی‌های زوج قالیباف-آبرومند صورت گرفته است. این دو مقام برای تامین مالی نیروی قدس، در مجلس چهار همراه دیگر نیز دارند.

یکی از این همراهان، امیرابراهیم رسولی، مدیرکل هیات رییسه مجلس و سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب است که در انتخابات ۱۴۰۰ هشتگ «رئیسی بیا» را راه انداخت. او همچنین سال‌ها مشاور حداد عادل بود.

الیاس نادران، مصطفی میرسلیم و محسن دهنوی، دیگر نماینده مجلس، از دیگر همراهان قالیباف و آبرومند هستند که در تلاش بوده‌اند برای تامین مالی نیروی قدس به مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه که هفته گذشته برکنار شد، فشار بیاورند.

در دی ماه ۱۴۰۱، همزمان با افت بی‌سابقه ارزش ریال، ابراهیم رئیسی به برکناری علی صالح‌آبادی، مدیرکل بانک مرکزی، اقدام کرد. متعاقبا محمدعلی فرزین، رییس پیشین بانک ملی، که پیش‌تر ویدیوی استقبال از او با مارش نظامی خبرساز شده بود، به ریاست بانک مرکزی رسید.

با این حال، دلار تا سقف ۶۰ هزار تومان بالا رفت و راه‌کارهای رییس جدید بانک مرکزی همچون تغییر سقف خرید دلار هم راه به جایی نبرد و قیمت دلار پس از عقب‌نشینی موقت، باز هم به کانال ۵۰ هزار تومان برگشت.

ایران‌اینترنشنال پیش‌تر فاش کرده بود که جمال‌الدین آبرومند، دستیار رییس مجلس در حوزه پیشرفت و خدمت، واسطه نیروی قدس سپاه برای تامین بودجه پیدا و پنهان این نهاد نظامی است.

سال گذشته فاش شد که مجلس پس از تایید لایحه بودجه، ارقامش را دستکاری کرده است. اندکی بعد مشخص شد جمال‌الدین آبرومند، که مشاور دولت رئیسی در حوزه محور مقاومت است، عامل دستکاری در این ارقام بوده است.

سال گذشته نیروی قدس برای تامین حقوق ۱۰۰ هزار نفر دیگر از نیروهای نیابتی خود در منطقه درخواست اضافه بودجه کرد و پس از دریافت ریال، آن را به دلار تبدیل کرد و به خارج از مرزها فرستاد.

در پاییز ۱۴۰۱، مجلس حقوق نیروهای مسلح را به طور ویژه ۲۰ درصد افزایش داد. یک منبع آگاه به ایران‌اینترنشنال گفته که قالیباف و آبرومند بهمن ماه و اسفند ماه گذشته با تمام قدرت برای افزایش بودجه سپاه تلاش کردند.

در همین مدت و در حالی که بازار ارز متلاطم بود، صدها میلیون دلار به صورت نقد به نیروی قدس سپاه تحویل داده شد.

پیش‌تر ایران‌اینترنشنال فاش کرده بود که هر نیروی حزب‌الله لبنان ماهانه هزار و ۳۰۰ دلار از جمهوری اسلامی پول می‌گیرد، اما نیروی قدس در ماه رمضان به هر نیروی حزب‌الله لبنان ۱۲۵ دلار اضافه‌تر پرداخت کرده است.

خروج دلار ازکشور برای تامین مالی شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در منطقه یکی از مهم‌ترین عوامل در افزایش قیمت دلار است. جمال‌الدین آبرومند که در تامین بودجه این شبه‌نظامیان نقش‌آفرینی ویژه‌ای داشته، در مقام مدیر پیشین بنیاد تعاون سپاه با همکاری قالیباف در فسادی ۱۳ هزار میلیارد تومانی در شهرداری تهران نیز نقشی کلیدی داشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها