چت‌جی‌پی‌تی پا را از گلیم خود درازتر کرد و استفاده‌اش در ایتالیا ممنوع شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۵

خبر مسدود شدن استفاده از چت‌جی‌پی‌تی در ایتالیا در بسیاری از کشورها با واکنش روبه‌رو شده است. نهاد ناظر بر حفاظت داده در ایتالیا معتقد است پردازش داده در این سیستم هوش مصنوعی، ناقض مقررات حفظ حریم خصوصی در اروپاست.

به گزارش نیویورک تایمز، آژانس حفاظت داده‌ها در ایتالیا اولین نهادی است که با دستور حکومتی، استفاده از چت‌جی‌پی‌تی در این کشور را ممنوع کرده است.

استفاده از ابزار هوش مصنوعی چت‌جی‌پی‌تی از روز جمعه یازدهم فروردین موقتا در ایتالیا ممنوع شد که اولین مورد از ممنوعیت استفاده از این تکنولوژی در یک کشور، آن هم با دستور حکومت است.

بنا بر اعلام مقام‌های ایتالیا، «اوپن‌اِی‌آی»، شرکت خلق‌کننده چت‌جی‌پی‌تی، به صورت غیرقانونی از کاربران این ابزار اطلاعات شخصی جمع‌آوری کرده و ساز و کاری برای چک کردن سن کاربران ندارد تا از کودکان در مقابل قرار گرفتن در معرض محتوای غیرقانونی محافظت کند.

ایتالیا اولین کشوری است که چت‌جی‌پی‌تی را به خاطر نقض حریم خصوصی ممنوع کرده اما این ابزار در ایران، روسیه، چین و کره شمالی هم در دسترس نیست چون خود «اوپن‌ای‌آی» نمی‌خواسته محصولش را در این کشورها عرضه کند.

چت‌جی‌پی‌تی از سویی با توانایی نوشتن مقاله، درگیر شدن در مکالماتی همچون گفت‌وگوهای انسانی و نوشتن کدهای کامپیوتری موجب شگفتی کاربران شده و از سوی دیگر، نگرانی‌هایی درباره پخش شدن اطلاعات نادرست، تاثیر آن بر اشتغال و تاثیرات منفی بر جامعه وجود دارد.

اخیرا هزار پژوهشگر و سران عرصه تکنولوژی در جهان، خواستار ممنوعیت موقت توسعه پیشرفته‌ترین سیستم‌های هوش مصنوعی تا زمان اعمال سیاست‌های امنیتی درباره آن‌ها شدند.

ناظران حوزه تکنولوژی در ایتالیا از «اوپن‌ای‌آی» خواستند تا کاربران چت‌جی‌پی‌تی در این کشور را تا زمان تحویل اطلاعات بیشتر به ایتالیا (درباره چگونگی حفظ حریم خصوصی افراد) از دسترسی به این برنامه محروم کند.

«اوپن‌ای‌آی» حدود دو هفته فرصت دارد تا اطلاعات مورد نیاز را به «آژانس حفاظت داده» بدهد به این منظور که سرنوشت استفاده از محصولش در ایتالیا مشخص شود.

نهاد ناظر بر حفاظت داده در ایتالیا اعلام کرد که گفت‌وگوهای لو رفته کاربران و افشا شدن اطلاعات حساب آن‌ها پس از استفاده از چت‌جی‌پی‌تی، می‌‎تواند موجب شود ایتالیا از «اوپن‌ای‌آی» درخواست غرامت ۲۲ میلیون دلاری کند که این رقم معادل چهار درصد درآمد جهانی این شرکت است.

«اوپن‌ای‌آی» در واکنش به خبر ممنوعیت استفاده از محصولش در ایتالیا، از غیرفعال کردن خدمات این شرکت در این کشور و تعهدش به حفاظت از حریم خصوصی افراد خبر داد.

در بیانیه «اوپن‌ای‌آی» آمده که این شرکت در حال کاهش استفاده از اطلاعات خصوصی است و هدف این شرکت این است که هوش مصنوعی استفاده‌ شده در سیستم‌ها، درباره جهان بیاموزد و نه زندگی خصوصی افراد.

این شرکت همچنین بر لزوم مقررات‌گذاری در حوزه هوش مصنوعی تاکید کرد.

ساعاتی پیش از ممنوعیت چت‌جی‌پی‌تی در ایتالیا، کاربری در گفت‌وگو با چت‌بات چت‌جی‌پی‌تی از آن پرسید که آیا چت‌جی‌پی‌تی به خاطر نگرانی‌ها درباره حریم خصوصی در ایتالیا مسدود می‌شود؟

پاسخ چت‌بات: «دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.»

چت‌بات در ادامه نوشت: «من یک مدل زبانی هوش مصنوعی‌ام که دسترسی به من از هر کجای دنیا که اینترنت در آن وصل باشد ممکن است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.